Metaverse'e olan ilgi, dev şirketlerin de ilgisinin gelmesiyle birlikte her geçen gün artıyor.

Japonya, önde gelen Japon teknoloji şirketleriyle birlikte 27 Şubat'ta "Japonya Metaverse Ekonomik Bölgesi"nin oluşturulması için anlaşmaya vardı. 

Anlaşmaya birlikte Japonya Metaverse Ekonomik Bölgesi oluşturulacak ve bir sonraki metaverse geliştirme dalgasını da ateşleyecek olan Ryugukoku adlı bir metaverse altyapısı meydana getirilecek. 

Bu metaverse altyapısı, çeşitli platformlardaki kullanıcılar ve geliştiriciler için birlikte çalışabilir araçlar oluşturmaya yardımcı olacak. Ek olarak kurumsal dijital dönüşüm için bir altyapı görevi görecek. 

Tüm dünya imalat krizinde! Tüm dünya imalat krizinde!

Anlaşmayı imzalayan şirketler, belirlenen şartlara göre, Ryugukoku'nun oluşturulması için ilgili teknolojik hizmetleri entegre edecek. Bu teknolojilere gaming, fintech ve bilgi iletişim teknolojileri de dahil olacak.

Plana göre Japonya Metaverse Ekonomik Bölgesi, ülkedeki tüketicilere sunulan farklı metaverse hizmetleri ve platformları arasındaki birlikte çalışabilirliğin bir sonucu olacak ekosistem haline gelecek. Anlaşma, kurulacak bu altyapının Japonya haricindeki şirketlere de devlet kurumlarına sağlanması ihtimalinden de  söz ediyor.

Anlaşmaya imza atan şirketler arasında Fujitsu, Mitsubishi ve TBT Lab gibi önde gelen firmalar yer alıyor.

Japon regülatörler, ülkenin finansal teknoloji sektörüne odaklanıyor. Ülkenin başbakanı, 1 Şubat'ta aptığı açıklamada hükümetin "Cool Japan" stratejisini desteklemesinin bir parçası olarak DAO ve NFT'leri tanıdıklarını açıkladı. 

Kısa bir süre önce Japonya Merkez Bankası da, CBDC pilot uygulamasını Mayıs 2023'ten önce başlatacaklarını açıkladı.

Editör: Erdem Yeşilyurt