Konut kira fiyatlarındaki artışın neden olduğu barınma krizi, kiracı ve ev sahibi arasındaki anlaşmazlıkları yeni bir boyuta taşıyor. Mahkeme süreçlerinin uzunluğu nedeniyle, kiracılar artık evden çıkmak için ödeme şartını öne sürerek farklı yollar deniyor. İstanbul'da bir kiracı, tahliye anlaşması için ev sahibinden 4 milyon TL talep etti. Başka bir örnekte, bir kiracının ev sahibine 150 bin dolarlık tahliye şartı sunduğu ortaya çıktı.

Bu durum, sektördeki uzmanlara göre, fırsatçılığın artık ev sahiplerinden ziyade kiracılar tarafından gerçekleştirildiği bir noktaya gelmiş durumda. Gayrimenkul Hukuku Uzmanı Avukat Hikmet Güngör, tahliye davalarının kazanılması durumunda bile sürecin en az üç yıl sürdüğünü belirterek, kiracıların bu süreyi kötüye kullanabildiğini ifade etti.

Güngör, taraflar arasında anlaşma sağlanması durumunda ödeme yapmanın hukuki bir engel teşkil etmediğine dikkat çekti. Kiracıların, beklenmeyen bir tahliye durumuyla karşılaşmaları durumunda taşınma masrafları, emlakçı komisyonu ve depozito ödemeleri gibi giderlerle karşılaşacaklarını belirterek, bu nedenle bir bedel talep etmelerinin makul olduğunu vurguladı.

Ancak Güngör, son günlerde konuşulan astronomik rakamların aslında yeni bir daireye taşınmak yerine ev satın almak anlamına geldiğini belirtti.

Sanayi Şirketi 233 Milyon TL'lik Satış Yaptı! Sanayi Şirketi 233 Milyon TL'lik Satış Yaptı!

Editör: Burhanettin Ercuman