Kontrolmatik şirketinden yatırım açıklaması!

6 Aydır Durağan Seyreden Hisse Avrupa'da Yüklü Sözleşme İmzaladı 6 Aydır Durağan Seyreden Hisse Avrupa'da Yüklü Sözleşme İmzaladı

Kontrolmatik Şirketinin bağlı ortaklığı POMEGA ENERGY STORAGE TECHNOLOGIES INC. ("POMEGA") tarafından ABD'de South Carolina eyalet sınırları içinde kurulacak olan 3GWh/Yıl kapasiteli lityum-ion hücre, batarya ve enerji depolama ürünleri fabrikasına ilişkin yatırımımız kapsamında yaklaşık 300 Milyon USD tutarında dış proje finansmanı kullanılması planlanmaktadır. 

Bu finansmanın bir kısmı yabancı sermaye ortaklığı ve bir kısmının ise sendikasyon kredisi şeklinde olması düşünülmektedir.

Bu doğrultuda kullanılması planlanan dış finansmanı sağlamak üzere dünyanın en büyük üç bankasından biri yetkilendirilmiştir. Banka; uzun vadeli proje kredisi, potansiyel yatırımcılarla ortaklık, leasing ve diğer tüm finansman opsiyonlarını değerlendirmek üzere çalışacaktır. Bu kapsamda; finansal kurumlar, fonlar, bankalar ve potansiyel yatırımcılar arasında aracılık hizmeti sağlayacaktır.

Bilindiği üzere; lityum-ion hücre, batarya ve enerji depolama ürünleri fabrikasının South Carolina eyalet sınırları içinde Colleton County'de tesis edilmesi amacı ile tarafımıza sunulan teşvik paketi, onayımıza müteakip eyalet meclisi ve yönetim unsurları tarafından görüşülerek onaylanmış ve karara bağlanmıştı. Onaylanan bu teşvik sayesinde ABD Kongresinde 16/8/2022 tarihinde onaylanan Inflation Reduction Act (IRA) federal desteklerinden yararlanma ön şartını sağladığımız bu yatırımın tamamlanması yönünde sürecin hızlandırılması hedeflenmektedir. 

Editör: Nida Türk