KOZAL yatırımcısına 23 milyarlık altın rezervi müjdesi!

Türkiye Gıda Devi Temettüsünü Dağıttı! Türkiye Gıda Devi Temettüsünü Dağıttı!

Koza Altın #KOZAL 1,2 milyar Dolar değerinde (yaklaşık 23 milyar TL) rezerve ulaştığını duyurdu.

Tasarruf Mevduat Fonu (TMSF) yönetiminde bulunan Koza Altın AŞ, Borsa İstanbul'da işlem gören ve 1,2 milyar dolar değerinde yeni bir altın rezervine ulaştığını duyurdu. Koza Altın, 31 Mart 2023 tarihli Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) açıklamasında, 2022 yılı Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama Komisyonu (UMREK) raporuna atıfta bulunarak, yıl içinde 206 bin ons altın üretildiğine rağmen mevcut rezervin 154 bin ons arttığını belirtti.

Ayrıca, Kayseri Kaşköy projesinde devam eden çalışmalar sonucunda, 31 Mart 2023 UMREK raporunda 614 bin ons altın potansiyelinin yeni keşif kaynağı olarak ifade edildi. Devam eden çalışmalarla birlikte bu kaynağın piyasa değerinin yaklaşık 1,2 milyar dolara ulaşabileceği tahmin ediliyor.

Yeni keşfedilen altın rezervinin 2024 yılında üretime geçerek bilançoya katkıda bulunması beklenmektedir. Altın rezervi, toprak altından çıkarıldıktan sonra Kayseri'de bulunan Himmetdede tesislerinde işlenecektir.

Bu önemli gelişmelerin yanı sıra, Koza Altın İşletmeleri, mevcut rezervlerine ek olarak daha fazla ruhsatlı maden sahası ve satın alınan maden sahalarında sondaj ve araştırma çalışmalarını sürdürmektedir.

Editör: Feriha Bahçuvan