Son günlerde SEC’nin birçok kripto para şirketine karşı aldığı sert tavra rağmen Bitcoin’de dün akşam itibarıyla sert bir yukarı gidişat başladı. Önce 23 bin doların üzerine çıkan Bitcoin gece saatlerinde 24 bin doları da aştı ve şu anda yaklaşık 24.600 dolardan işlem görüyor.

Bu rakam aynı zamanda son 6 ayın da zirvesi konumunda… 2022 yılını düşüşlerle geçiren en büyük kripto para, son olarak bu seviyeye Ağustos ayında ulaşmıştı.

2023 yılına yükselişle başlayan bitcoin, yükselişine ABD'deki düşük şirket kârlılıkları sebebiyle ara verse de geçtiğimiz günlerde yükselişine devam ederek 25 bin dolar sınırına dayandı.

Bitcoin'de dip görüldü mü?

Buna karar vermek için öncelikle makroekonomik verileri ve birtakım metrikleri kontrol etmek gerekiyor.

Dünya genelinde devam eden enflasyonist ortam, Fed'in şahin tutumu ve resesyon beklentisi piyasaların yükselişinin önündeki ana engel olarak görülüyor. Yani piyasaların yükselişe başlayabilmesi için öncelikle dünya genelindeki enflasyonun kontrol altına alınması ve Fed'in faiz düşürme yoluna gitmesi gerekiyor. Uzmanlara tarafından 2023'ün ikinci ve üçüncü çeyreğinde Fed'in faiz noktasında ulaşmak istedikleri noktaya ulaşması ve piyasaları rahatlatmaya başlaması bekleniyor.

Diğer etkenler ve göstergeler neler?

Kriptodaki yükselişin devam edip etmeyeceğine dair fikir sahibi olabilmek için öncelikle doların diğer para birimlerine karşı gücünü gösteren Dolar Endeksi'ne bakmak gerekir. Dolar endeksinde beklenen bir yükselişin karşısında diğer para birimlerinin güç kaybetmeden durması pek mümkün görünmediği gibi beklenen bir düşüş karşısında dünya piyasalarının pozitif seyretmeye yatkın olduğu kabul edilir.

dxy

%400 Bedelsizin Tarihi Belli Oldu! %400 Bedelsizin Tarihi Belli Oldu!

Endeks, 2008 yılından beri takip ettiği trendin orta bölgesine kadar gevşemiş durumda. Teknik olarak kararsız görünen endeksin yönüne gelişmekte olan makroekonomik verilerin karar vereceği düşünülüyor.

Uzmanlar tarafından Bitcoin'de 2023 yılının yatay seyirde gitmesi beklenirken sonraki dönemlerde dünyada enflasyonun düşmesiyle ve Fed'in faiz azaltmaya başlamasıyla özlenen yükselişlerin geri gelmesi bekleniyor.

Editör: Erdem Yeşilyurt