Mevduat faizlerindeki düşüş trendi bayram haftasında da devam etti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) verilerine göre, üç aya kadar vadeli TL mevduatlarda ağırlıklı ortalama faiz oranı 21 Haziran haftasında %58,38 olarak kaydedildi. Böylece, üç ay sonra mevduat faizleri %60'ın altına inmiş oldu.

Mevduat faizleri 19 Nisan haftasında %68,88 ile zirve yapmıştı. Mevcut durumda bu zirve seviyesine göre mevduat faizlerinde 10 puanlık bir düşüş gerçekleşmiş oldu. Bankacılık sektörünün toplam mevduatı, 21 Haziran ile biten haftada bir önceki haftaya göre 104,8 milyar lira artarak 16 trilyon 943,1 milyar liraya yükseldi.

TCMB'den Yeni Hamle Geldi

Halk Yatırım PGSUS İçin AL Tavsiyesinde Bulundu!! Halk Yatırım PGSUS İçin AL Tavsiyesinde Bulundu!!

Mevduat faizlerinde düşüş yaşanırken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yeni bir düzenleme yaptı.

TCMB, zorunlu karşılıklar hakkında tebliğin "Zorunlu Karşılıklarda Farklılaşma" başlıklı 10. maddesini yürürlükten kaldırdı.

Resmi Gazete'de yayımlanan zorunlu karşılıklar hakkında tebliğde değişiklik yapılmasına dair tebliğle yapılan düzenleme kapsamında, TCMB tarafından belirlenen esaslara göre bankalarca hesaplanacak kaldıraç oranı bulunan bankalara ilave olarak zorunlu karşılık tesis edilmesine yönelik "Zorunlu Karşılıklarda Farklılaşma" başlıklı 10. madde 21 Haziran'dan itibaren yürürlükten kaldırıldı.

TCMB, zorunlu karşılık için kaldıraç oranına dayalı yükümlülüğü kaldırarak bankaların maliyetlerini azaltacak ve mevduat tarafında bankaları rahatlatacak bir adım attı.

Editör: Yusuf Emin Güney