CoinShares tarafından paylaşılan verilere göre, kripto para birimlerine dayalı yatırım fonları son haftalarda hızlanan çıkışlar görmüştü. Ancak geçen hafta bu trendin tersine döndüğüne işaret eden yüksek miktarlı fon girişleri kaydedildi. Bitcoin fonları, girişlerde ön sırada yer alırken, kripto para birimlerinin güvenli liman anlatısını destekleyen bir hareket olarak yorumlandı. Ancak girişlerin bir kısmının Short Bitcoin fonlarına yönelik olması, kurumsal yatırımcılar arasında karışık duyguların devam ettiğini gösteriyor.

Son 6 haftada 408 milyon dolarlık çıkışın ardından kripto varlık yatırım ürünleri geçen hafta itibarıyla 160 milyon dolarlık net giriş gördü. Analistler, fon girişlerini piyasanın toparlanmasının ardından nispeten geç bir hareket olarak görüyorlar. Fon girişlerinin ülkeler arasında paylaşılması, kripto piyasasına yönelik iyimser yaklaşımın geniş bir coğrafyada benimsendiğinin bir göstergesi olarak kabul ediliyor. ABD piyasasından 69 milyon dolarlık fon girişi görülürken, Almanya’dan 58 milyon dolar ve Kanada’dan 26 milyon dolarlık girişler kaydedildi.

Türkiye Bankacılık Sektörünün Finansal Raporu! Türkiye Bankacılık Sektörünün Finansal Raporu!

Bitcoin fonları, 128 milyon dolarlık fon çekerek en çok talep edilen varlık oldu!

Ancak son yükselişe temkinli yaklaşan yatırımcılar, Bitcoin Short fonuna 31 milyon dolarlık yatırım yaptı. Ethereum fonlarındaki çıkışlar ise devam ediyor. Bu hafta 5,2 milyon dolarlık çıkış gerçekleşti. Analistler, Ethereum fonlarındaki çıkışı 12 Nisan’da gerçekleşmesi beklenen Shanghai güncellemesine bağlı endişelerden kaynaklandığını düşünüyorlar.

Diğer yandan, altcoin fonları para girişi gördü. Solana fonları, 4,8 milyon dolarlık giriş görürken Polygon ve XRP de fon girişleri kaydetti

Editör: Burhanettin Ercuman