Banka Hissesine Hedef Fiyat! Banka Hissesine Hedef Fiyat!

Hidropar Hareket Kontrol Teknolojileri Merkezi Sanayi ve Ticaret A.Ş. (HKTM), Avrupa Komisyonu'nun "Küme 4: Dijital, Endüstri ve Uzay" kapsamında yer alan Ufuk Avrupa Programı'nın 2023 çağrılarına başarıyla başvurarak, "Safe, Healthy and Environmental Ship Recycling" (SHEREC) projesinin koordinatörlüğünü üstlenmiştir. Avrupa Komisyonu tarafından 11 Temmuz 2023 tarihinde yapılan açıklamaya göre, HKTM'nin liderliğindeki proje, dijital teknolojilere odaklanarak 16 kuruluşun yer aldığı bir konsorsiyumla desteklenmeye hak kazanmıştır.

SHEREC projesi, gemi geri dönüşüm endüstrisinde iş sağlığı, güvenliği ve çevresel şartların önemli ölçüde iyileştirilmesini hedefleyen bir inovasyon girişimidir. Projede, robotik, büyük veri ve yapay zeka sistemleri entegre edilerek ilgili uygulamalar geliştirilecektir. Proje kapsamında HKTM, toplam bütçenin 890.250,00 €'sini alarak önemli bir destek elde etmiştir. Toplam proje bütçesi ise 9.175.060,00 € olarak gerçekleşmiştir.

11 Temmuz 2023 tarihinde yapılan açıklamanın ardından proje destek sözleşmesi çalışmalarına başlanmış ve tüm paydaşlar ile Avrupa Komisyonu tarafından imzalanmıştır. Projeye ilişkin destek süreci ve Ar-Ge çalışmaları, 1 Ocak 2024 tarihi itibariyle başlayacaktır. 

Şirketin Kamuyu Aydınlatma Platformunda Yaptığı Açıklama:

Ufuk Avrupa Programı’nın “Küme 4: Dijital, Endüstri ve Uzay” kümesi altında yer alan ve dijital teknolojilere odaklanan 2023 çağrılarına yönelik koordinatör olarak proje başvurusunda bulunan firmamızın “Safe, Healthy and Environmental Ship Recycling”, SHEREC akronimli projesinin Avrupa Komisyonu tarafından desteklenmeye hak kazandığı 11.07.2023 tarihli açıklamamızda bildirilmiştir.

Koordinatörü olduğumuz projenin konsorsiyumunda 16 kuruluş yer almış olup, HKTM’nin almaya hak kazandığı bütçe toplam  890.250,00 € olmakla birlikte projenin toplam bütçesi 9.175.060,00 € olarak gerçekleşmiştir. SHEREC projesinin temel amacı, sektördeki iş sağlığı ve güvenliği koşullarının önemli ölçüde iyileştirilmesi ve hem mesleki, hem de çevresel şartların ıslahı amacıyla gemi geri dönüşüm endüstrisine yenilikçi robotik, büyük veri ve yapay zekâ sistemlerinin entegre edilmesi ve ilgili uygulamaların geliştirilmesidir.

11.07.2023 tarihli açıklamamızda bildirildiği üzere proje destek sözleşmesi çalışmalarına başlanmış ve yürütülen çalışmalar neticesinde projemizin proje destek sözleşmesi projenin tüm paydaşları ve Avrupa Komisyonu tarafından imzalanmıştır. Projemizin destek süreci ve Ar-Ge çalışmaları 01.01.2024 tarihi itibari ile başlayacaktır. 

Kamuoyu ve yatırımcılarımızın bilgilerine sunarız. 

Editör: Abdurrahman Zougari