Bank of America, Ereğli Demir ve Çelik'te Büyük Pay Satın Aldı! Bank of America, Ereğli Demir ve Çelik'te Büyük Pay Satın Aldı!

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından oluşturulan Tahsilat Genel Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe kondu. Daha önce pandemi yayılmasını engellemek amacıyla uygulanan idari para cezalarının geri ödenmemesine dair hüküm, Anayasa Mahkemesi'nin kararıyla iptal edilmişti. Bu iptal kararının ardından, 9 Kasım 2022 tarihinden önce ödenen cezaların iadesi için bir düzenleme yapıldı ve bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. Bu düzenlemeye göre, söz konusu tarihten önce ödenen idari para cezalarının tahsil edildiği birime 31 Aralık 2024 tarihine kadar başvurulması durumunda iade işlemi yapılacak.

Başvurular, ödemelerin vergi dairesine veya vergi dairesi adına faaliyet gösteren banka/PTT aracılığıyla yapıldığı durumlarda, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın resmi internet sitesi olan www.gib.gov.tr üzerinden gerçekleştirilebileceği gibi, ödemenin yapıldığı vergi dairesine bizzat başvuru, posta yoluyla iletilmesi veya diğer vergi daireleri vasıtasıyla yapılabilir.

Bu düzenleme sonrasında, pandemi döneminde kesilen cezalara ilişkin ödemelerin toplam iade miktarının 309 milyon TL'yi aşması bekleniyor. Pandemi sürecinde maske takmama ve sokağa çıkma yasağına uymayan kişi sayısı 1 milyon 388 bin 865 olarak açıklanmıştı. Bu veriye göre her dört kişiden biri ceza ödemek zorunda kaldı. Ödenmeyen cezaların toplam değeri ise 2,7 milyar TL'yi bulmuştu ve çıkarılan yasa kapsamında bu cezalar iptal edilmişti.

Editör: Burhanettin Ercuman