Dün Brent petrolün varil fiyatı 84,83 dolara kadar yükselerek günü 83,12 dolar seviyesinde tamamladı. Bugün ise fiyatlar, ABD dolarının faiz artırımı beklentileriyle güçlenmesi ve ABD ve Çin’den gelen son ekonomik verilerin beklentileri karşılamaması nedeniyle düştü. Brent petrolün varil fiyatı, kapanışa göre yüzde 0,92 azalışla 82,35 dolara geriledi. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili ise 78,47 dolardan alıcı buldu.

ABD Merkez Bankasının “Bej Kitap Raporu”, son haftalarda ülkedeki genel ekonomik faaliyetin “çok az” değiştiğini ve büyüme beklentilerinin büyük oranda aynı kaldığını ortaya koydu. Bu rapor, dolardaki değer kazancını destekleyerek petrol fiyatlarını düşürdü. Ayrıca, dolara endeksli petrolü diğer para birimlerini kullanan alıcılar için daha pahalı hale getirerek, alımların azalmasına ve fiyatların düşmesine neden oldu.

Çin’de gayrisafi yurt içi hasıla beklentilerin üzerinde olmasına rağmen, sanayi üretimi ve sabit varlık yatırımlarının tahminlerin gerisinde kalması talep görünümüne yönelik endişeleri destekleyerek fiyatları baskıladı.

%400 Bedelsizin Tarihi Belli Oldu! %400 Bedelsizin Tarihi Belli Oldu!

Ancak, ABD’nin ticari ham petrol stoklarında yaşanan düşüş, ülkede talebin yüksek seyrettiği algısı yaratarak fiyatlardaki aşağı yönlü hareketi kısıtlıyor. ABD Enerji Enformasyon İdaresi, ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçen hafta yaklaşık 4 milyon 600 bin varil azalarak 466 milyon varile gerilediğini açıkladı. Piyasa beklentisi stokların 2 milyon 464 bin varil azalacağı yönündeydi. Ticari ham petrol stoklarına dahil olmayan stratejik ham petrol stokları da 1 milyon 600 bin varil düşüşle 368 milyon varil seviyesine düştü.

Teknik olarak, Brent petrolde 84,36 ile 85,94 dolar aralığının direnç, 81,67 ile 80,56 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.Brent petrol sert düştü akaryakıta indirim gözüktü! Benzine büyük indirim  yolda ( 18 Temmuz güncel akaryakıt fiyatları)

Editör: Burhanettin Ercuman