Yurtdışı piyasalar için cuma günü her ne kadar Kutsal Cuma olsa bile, piyasalar tatildeyken 2 önemli kırılma yaşanacaktır. Birinci olarak Fed’in enflasyon için takip ettiği PCE çekirdek ve manşet verileri, ikincisi Fed Başkanı Powell’ın Konuşması olacaktır. Manşet PCE verisinin %0.3 seviyesinden %0.4 seviyesine yükselmesi, çekirdek PCE tarafında ise %0.4 seviyesinden %0.3 seviyesine gerilemesi beklenmektedir. Bu noktada çekirdek PCE verisine bağlı hareket etmenin daha anlamlı olacağını değerlendirirken, veri açıklanmasına kadar fx varlıklarında yatay fiyatlamalar izlenebilir. PCE verisi sonrasında Powell’ın konuşmasında faiz indirimi zamanlamasına ilişkin ipuçları izlenecektir. Ayrıca enflasyon konusunda ilave şahin olması ihtimali düşük olabilir. Çünkü ABD ekonomisinde büyüme etkin olurken, yapışkan enflasyona rağmen bu yıl 3 adet faiz indirimi bekleyişi sürmektedir. Belki Powell faiz indirimi kararında bütünlük sağlamak isterken, erken bir faiz indirimde bütünlük sağlanmadan faiz indirimine karşı çıkan oylarla alınacak indirim kararı piyasanın risk algısını/beklentisini bozabilir. Bunun içinde enflasyon veri setinde ciddi anlamda bir gerileme görmek istediği konuşmasında vurgulanabilir. PCE ve Powell konuşması sonrasında ADP ve NFP verileri haziran ayında indirim olup olmayacağı beklentisini şekillendirecektir.

$ endeksi 104 seviyesinde dengelenirken, Yen zayıflığı ana neden olarak etkinliğini korumaktadır. USDJPY paritesi 151 üzerinde kalırken, 152 seviyesini test etmiştir. Kritik seviyelerde işlem gören USDJPY paritesi için BoJ tarafında müdahale gelebilir beklentisi etkin olurken, BoJ tarafında herhangi bir aksiyon alınmamıştır. Yen için 151 – 152 bölgesi etkin olurken, 152 – 155 bölgesi içinde herhangi bir seviyede BoJ tarafında müdahale gelme ihtimali yüksek olabilir. Yen değer kaybı Nikkei225 endeksine pozitif katkı sağlamaya devam etmektedir.

Yatırımcılar Dikkat! Bayramda Borsa Ve Bankalar Açık mı? Yatırımcılar Dikkat! Bayramda Borsa Ve Bankalar Açık mı?

$ endeksinin göreceli güçlü olmasının ana nedenin Fed beklentilerinde negatif değişiklik olmadığını ons altın $2196 yükseliş hareketiyle onaylamaktadır.

Altın fiyatlamasında jeopolitik risk teması (Rusya – Ukrayna) yukarı yönlü momentumu desteklerken, $2200 üzeri kalıcılığı takip edeceğiz.

Editör: Feriha Bahçuvan