Almanya Federal İstatistik Ofisi, artan enerji fiyatları ve Rusya ile yaşanan enerji krizine bağlı olarak kamu borcunun 2022'nin sonunda 2,37 trilyon Euro'luk (2,6 trilyon dolar) yeni bir rekora ulaştığını aktardı.

Açıklanan verilere göre Genel kamu bütçesinin kamu dışı sektöre olduğu borçluluk, 2021'e kıyasla yıllık yüzde 2 veya 46,1 milyar euro (50 milyar dolar) arttı. Kurum, artışı Covid-19 salgını sırasında alınan acil önlemler ve enerji krizine bağladı

Dev Bedelsiz! 100 lot 1909 lot olacak! Dev Bedelsiz! 100 lot 1909 lot olacak!

2022'nin üçüncü çeyreğinin sonuna kıyasla, borç yüzde 1,8 artarak 45,5 milyar dolar yükseldi. bunun Alman ekonomisi ve finansal istikrar üzerindeki etkisine ilişkin endişeleri artırdı. Kişi başına borç, nüfus üzerinde artan bir yükü temsil eden 30.600 dolar seviyesine yükseldi.

Enflasyon, şiddetli bir enerji krizi ve AB'nin en büyük ekonomisinde daha fazla yavaşlama beklentileri, tüketici faaliyetlerini aşındırdı ve ekonomik refah için bir tehdit oluşturdu.

Almanya'nın rekor borç açıkladığı bu dönemde İçlerinde Türkiye'nin de olduğu ülkelerin borçlarındaki artış ve azalışı dakika dakika, saniye saniye takip etmek için buraya dokunmanız yeterli olacaktır.

Editör: Erdem Yeşilyurt