Borsa İstanbul'da işlem gören EREĞLİ DEMİR VE ÇELİK FABRİKALARI T.A.Ş. (EREGL), 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan depremin ardından şirketin bağlı ortaklıklarından biri olan İskenderun Demir ve Çelik A.Ş.'nin sigorta kapsamında tahsil edilmesi gereken hasar tazminatı için 100 milyon ABD Doları ( TCMB kuruyla 2.810.420.000 TL) tutarındaki avans bedelinin tahsil edilmesine yönelik bir anlaşma sağladığını resmi olarak duyurdu.

Şirket, sigorta kapsamındaki toplam hasar tazminatının ve gelecekteki ödemelerin sürecinin halen devam etmekte olduğunu ve bu süreçle ilgili gelecekteki gelişmelerin kamuoyuyla paylaşılacağını belirtti.

Bu anlaşma, şirketin depremin yarattığı zorlukları ele almak ve yeniden inşa etmek için atılmış önemli bir adım olarak öne çıkıyor.

Şirket, hasarın tespiti ve tazminatın alınması konusundaki ilerlemeleri yakından takip etmeye devam edecek.

100 Lot 499 Lot Oluyor! 100 Lot 499 Lot Oluyor!

Şirketin Kamuyu Aydınlatma Platformunda yaptığı açıklama:

''6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan deprem nedeniyle, Şirketimizin bağlı ortaklıklarından İskenderun Demir ve Çelik A.Ş.'nin sigorta kapsamında tahsil edilecek hasar tazminatına ilişkin 100 milyon ABD Doları tutarındaki avans bedelinin tahsil edilmesine yönelik anlaşma sağlanmıştır.

Sigorta kapsamında tahsil edilecek toplam hasar tazminatına ve ileride alınacak ödemelere ilişkin süreç devam etmekte olup, konuya ilişkin gelişmeler kamuoyu ile paylaşılacaktır.''

EREĞLİ DEMİR VE ÇELİK FABRİKALARI T.A.Ş. (EREGL) Ne Yapar?

EREĞLİ DEMİR VE ÇELİK FABRİKALARI T.A.Ş. soğuk ve sıcak haddelenmiş, galvanize/galvanile, kalay krom kaplı yassı çelikler, levha, pik demir, kütük ve kangal ürünleriyle Türk sanayisinin ana tedarikçisi konumunda bulunuyor.

Editör: Abdurrahman Zougari