Erdemoğlu Holding, SASA Polyester'deki hisselerinin yüzde 2,5'ini kurumsal yatırımcılara satışa çıkarma kararı aldı. Kamuoyu Aydınlatma Platformu aracılığıyla yapılan duyuruda, Holding'in SASA Polyester Sanayi A.Ş.'deki paylarının, şirketin çıkarılmış sermayesinin yaklaşık yüzde 2,5'ine tekabül eden 135 milyon adet payın, yaklaşık 200 milyon ABD Doları karşılığında satışının başladığı bildirildi.

Yatırımcısını Perişan Eden Halka Arz Hissesi Yeni Şirket Kuruyor! Yatırımcısını Perişan Eden Halka Arz Hissesi Yeni Şirket Kuruyor!

Bu stratejik satış, Erdemoğlu Holding'in SASA'daki hisselerinde değişiklik yapma niyetini yansıtıyor. Şirketin bu adımının, ilgili sektör ve şirket hissedarları üzerindeki etkileri yakından izlenecek.

Erdemoğlu Holding, satıştan elde edilen gelirin en az yüzde 75'inin önce SASA'ya aktarılacağını ve ardından Sermaye Piyasası Kurulu izni alındıktan sonra bu miktarın tahsisli sermaye artırımına katılım payı olarak dönüştürüleceğini açıkladı. SASA'nın satıştan herhangi bir gelir elde etmeyeceği belirtildi.

Açıklamaya göre, Erdemoğlu Holding'in SASA'nın sermayesindeki payı işlem öncesi yaklaşık yüzde 79,09 iken, işlemin tamamlanmasıyla bu oranın yüzde 76,59'a düşeceği ifade edildi. Holding, SASA'daki çoğunluk payına ve yönetim kontrolüne devam edeceğini belirtti.

Satış işlemi, J.P. Morgan Securities Plc'nin tek uluslararası koordinatör ve tek talep toplayıcısı olarak atanmasıyla borsa dışında gerçekleştirilecek. Quanta Finansal Danışmanlık genel danışmanlık görevini üstlenirken, işlemin hukuk danışmanlığını Türk hukuku için Göksu-Safi-Işık Hukuk Ortaklığı ve İngiliz hukuku için ise White&Case LLP üstlendi.

Editör: Burhanettin Ercuman