SASA Polyester, Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) aracılığıyla yaptığı duyuru ile yeni bir yatırım planını paylaştı. Köklü firma, Gaziantep ilinin Şehitkamil ilçesindeki arazilerde toplam 40 bin kilovat peak (kWp) santral gücünde bir "Arazi GES" (Güneş Enerji Santrali) kurma başvurusunun, ilgili mevzuat çerçevesinde oluşturulan komisyon tarafından uygun bulunduğunu açıkladı. Bu gelişme sonucunda şirkete bağlantı anlaşmasına çağrı mektubu iletilmiş durumda.

Bu mektuba dayanarak, sürdürülebilirlik ilkesi ve gelecek nesillere temiz bir dünya bırakma sorumluluğu çerçevesinde, söz konusu arazilere yaklaşık 25 milyon dolar değerinde bir Arazi GES yatırımı yapma kararı alındığı belirtildi.

Projenin yaklaşık 10 ay içerisinde tamamlanması planlanıyor ve buradan elde edilecek enerjinin, şirketin mevcut yıllık elektrik tüketiminin yaklaşık %10'unu karşılaması bekleniyor. SASA, yatırımcı ilgisinin en yüksek olduğu ve BIST 100 endeksinde ağırlığı en yüksek olan şirketlerden biri olarak öne çıkıyor. Bu nedenle, SASA hisseleri elinde bulunan ya da bulunmayan herkes tarafından yakından izleniyor.

Bu hafta zorlu bir başlangıç yapan hisseler, Pazartesi günü 62 TL seviyelerini test etmesinin ardından düşüş gösterdi ve Salı günü 56,65 TL'den kapanış yaptı. 9 Ağustos'ta ise hafif pozitif bir başlangıçla 56,7 TL'den işlemlere başladı.

Piyasaların açılmasının ardından gelen yatırım haberi, hisseleri olumlu etkiledi. Hisseler, 58,65 TL'ye kadar yükselerek saat 11.33'te %2,21 artışla 57,9 TL seviyesinde işlem görüyor.

Dev Holding Hissesinde 2,5 Milyonluk Satış! Dev Holding Hissesinde 2,5 Milyonluk Satış!

Son bir hafta içinde yatırımcısına %10'un üzerinde kayıp yaşatan SASA hisseleri, aylık bazda ise %1'e yakın negatif bölgede bulunuyor.

Editör: Burhanettin Ercuman