SEC Başkanı Gary Gensler'in uzun süredir sert tutumuyla bilinen kripto para endüstrisi, ABD'deki siyasi gündemde yerini aldı. Özellikle Ripple ile yasal mücadelesi uzadıkça, kripto sektörüne karşı tavrı ABD Kongresinde de tartışılmaya başlandı. Ancak, Gensler'in kripto şirketlerine yönelik yargısız infaz yaptığına dair eleştiriler de artmaya devam ediyor. Bazı siyasi isimler, bu tutumunun teknolojik yenilikleri engellediğini ve ülkeye zarar verdiğini düşünüyor.

Çok Konuşulan Kripto Para Yasası Meclisten Geçti! Neler Değişecek! Çok Konuşulan Kripto Para Yasası Meclisten Geçti! Neler Değişecek!

Kripto savunucuları ise SEC Başkanı Gensler'in liderliğindeki SEC'in sektöre yönelik tutumunun, kripto alanında yatırım yapmak isteyen şirketleri caydırdığını düşünüyor. Düzenleyici belirsizlikten dolayı, kurumsal şirketlerin sektöre girmekten kaçındığı yorumları yapılıyor.

Son günlerde, Senatör Warren Davidson'un SEC Başkanını görevden almak için önerge sunması ve SEC komisyon üyesi Hester Peirce'ın eleştirileri de Gensler'e karşı artan eleştiriler arasında yer alıyor. Hester Peirce, SEC'in kripto endüstrisine yönelik tutumunu sık sık eleştiriyor ve SEC'in yeni teknolojiyi dışlayan bir tutuma sahip olduğunu belirtiyor. Peirce'a göre, SEC, aslında var olmayan sorunları çözmek için görev yetkisini genişletiyor ve şirketleri caydırmak yerine yardımcı olmak yerine yaptırımlar uyguluyor.

Gelinen son noktada, Gensler'e yönelik eleştirilerin artmasıyla birlikte, SEC Başkanı'nın ABD Kongresi önünde vereceği ifade çok daha önemli hale gelmiş durumda.

SEC başkanı kripto paralar hakkında konuştu | DonanımHaber

Editör: Burhanettin Ercuman