Europower Enerji ve Otomasyon Teknolojileri Sanayi Ticaret A.Ş. (EUPWR): Europower, Arge ve Test ekibinin 40.5 kV Mesnet Tipi Akım Trafosu / Gerilim Trafosu Tasarım ve Prototip Projesi'ni tamamlayarak ürünle ilgili üretim deneme testlerini başarıyla tamamladığını açıkladı. Şirket, seri üretime geçmeyi planlıyor ve ilk etapta aylık üretim hedefi 1.500 adet olacak şekilde kademeli artışla aylık üretim adetini 3.000'e çıkarmayı planlıyor. Ayrıca, bu projenin yıllık bazda şirketin hasılatına etkisinin 20 milyon dolar civarında olması öngörülüyor.

Demisaş Döküm Emaye Mamülleri Sanayi A.Ş. (DMSAS): Demisaş Döküm, bazı eski çalışanları hakkında şirkette çalıştıkları süre içerisinde iş akdine ve görev tanımına aykırı hareket ederek şirketi zarara uğrattığı gerekçesiyle tazminat davası açtı.

Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik A.Ş. (KONTR): Kontrolmatik, yabancı bir müşterisiyle yurt dışında 3 adet 132/33kV GIS Substation yapımı için toplamda 44.700.000 dolar tutarında EPC (Mühendislik, Satın Alma ve İnşaat) sözleşmesi imzaladı.

Elite Naturel Organik Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ELITE): Elite Naturel, Plantasyon (bahçe tesisi) yatırımı için arazi temin çalışmaları sonucunda Adana'nın Yumurtalık İlçesinde 35 yıl kullanım süresi bulunan toplam 609.451,68 m2 arazinin üst hakkının 49 yıllığına kiralandığını ve arazinin kullanım hakkının şirkete devredildiğini açıkladı. Şirket, bu arazi üzerinde plantasyon için gerekli çalışmalara hemen başlamayı planlıyor.

Parsan Makina Parçaları Sanayii A.Ş. (PARSN): Parsan Makina, Mühendislik ve AR-GE departmanlarının Titanyum ve Nikel Süper Alaşım malzemeden türbin diskleri için dövme prosesi geliştirme çalışmalarını tamamladığını duyurdu. Şirket, Türkiye'de ilk defa üretilen sınırlı sayıdaki Süper Nikel Alaşım ve Titanyum parçaları, Havacılık Sanayii için üretilen turboşaft motorlarda kullanılabileceğini belirterek yurt içi ve yurt dışı pazarlama ve satış faaliyetlerine devam edecek.

Kocaer Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KCAER): Kocaer Çelik, Amerika Kıtasından ağırlıklı enerji sektörüne yönelik ürünler olmak üzere 14,758,742 dolar tutarında yeni sipariş aldığını duyurdu.

Koç Holding A.Ş. (KCHOL): Koç Holding, Marmaris Altınyunus Turistik Tesisleri A.Ş.’nin çıkarılmış sermayesinin "tahsisli satış" yöntemi ile nakit sermaye artırımı yoluyla toplam 1.350.000.000 TL olarak artırılmasına karar verdiğini açıkladı. Bu kapsamda Koç Holding, şirketin sermayesinde %36,81 oranında pay sahibi olduğu Marmaris Altınyunus Turistik Tesisleri A.Ş.’nin sermayesindeki payını %100'e çıkaracak.

Bank of America, O Holding'deki Payını Güçlendiriyor Bank of America, O Holding'deki Payını Güçlendiriyor

MLP Sağlık Hizmetleri A.Ş. (MPARK): MLP Sağlık Hizmetleri A.Ş., metropollerde orta ve büyük ölçekli hastanelerle büyüme stratejisi doğrultusunda yeni hastane projesi için gerekli adımları attığını duyurdu. Şirket, İstanbul'un Ataşehir ilçesinde yeni hastane projesi geliştireceğini ve aynı zamanda Gaziantep'teki hastane iştirakindeki payını %100'e çıkaracağını açıkladı.

Borsa İstanbul A.Ş. Piyasalarında Uygulanacak Gözetim Tedbirleri Yönergesi kapsamında, OSTIM, DERHL, MIPAZ, SMART ve YEOTK paylarına bazı tedbirler uygulanacağı açıklandı. Bu paylarda 19/07/2023 tarihinden itibaren 1 ay süreyle farklı tedbirler uygulanacak.

Editör: Burhanettin Ercuman