Güncel Borsa İstanbul şirket haberleri özeti:

 1. Türk Traktör (TTRAK): Türk Traktör, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile 4,3 MW gücünde güneş enerjisi panellerinin kurulumu için 70 milyon euro'ya kadar kredi sözleşmesi imzaladı. Kredi iki eşit dilimde kullandırılacak, 5 yıl vadeli ve yıllık faizi %4,85 + 6 aylık EURIBOR. Kredinin ilk yılı anapara ödemesiz olacak.

  %733.33 Sermaye Artırımı! %733.33 Sermaye Artırımı!
 2. Koza Altın (KOZAL): Çukuralan Altın Madeni İşletmesi kapasite artırımı projesine ilişkin kesinleşmiş mahkeme kararı bulunmadığından ve yargılamaya devam edildiğinden madencilik üretim faaliyetlerine devam ediyor.

 3. Servet GYO (SRVGY): İstanbul Küçükçekmece'de başladığı Sefaköy Boulevard projesinde 23 adet bağımsız bölümün satışını gerçekleştirerek 401.382.071 TL ön satış cirosu elde etti. Toplam 93 adet bağımsız bölüm satışı ile toplam ön satış cirosu 731.055.843 TL oldu, yer teslimleri 2024 yılı son çeyreğinde başlayacak.

 4. Europower Enerji (EUPWR): Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından düzenlenen palet üstü hücre alım ihalesine katılarak en avantajlı fiyatı vererek ihaleyi kazandı. İhale bedeli 3.950.000 TL olarak açıklandı. Europower Enerji'nin bağlı ortaklığı Peak PV Solar Teknolojileri A.Ş. Şişecam'a ait güneş enerjisi santrali projeleri için güneş paneli üretimini gerçekleştirecek.

 5. Kimteks Poliüretan (KMPUR): Düzce Gümüşova Organize Sanayi Bölgesi'nde yeni üretim tesisinde ilk üretimini gerçekleştirdi. Yıllık 65 bin ton kapasiteye ulaşması hedeflenen yatırım, poliüretan sistemlerin üretimine yönelik 50 bin ton, geri dönüşüm tesisini de içeren 5 bin ton ve "eva granül ham madde" üretim kapasitesini içeren 10 bin tonluk bir yatırımı kapsamakta.

 6. Garanti Yatırım Ortaklığı (GRNYO): 2023 yılı 6 aylık konsolide olmayan net kârı 11.175.193 TL olarak açıklandı. Geçen yılın aynı dönemine göre net kârda artış yaşandı.

 7. Koç Holding (KCHOL): Yapı ve Kredi Bankası'nın hızlandırılmış talep toplama yöntemiyle kurumsal yatırımcılara satışını gerçekleştirdi. İşlemin kapanışından sonra Koç Holding'in bankadaki doğrudan pay sahipliği %20,22'ye, Koç Finansal Hizmetler A.Ş.'nin payı ise %61,17'ye ulaşacak.

 8. Kontrolmatik Teknoloji (KONTR): Bağlı ortaklığı Pomega Enerji, Türkiye'nin ilk özel sektör yatırımı olan Lityum-iyon LFP Pil Hücresi Giga Fabrikası'nı hizmete açıyor.

 9. AZTEK ve TEKTU payları, Sermaye Piyasası Kurulu'nun Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamına alındı ve 26 Temmuz 2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 25 Ağustos 2023 tarihli işlemlere (seans sonuna kadar) açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecek.

Bu bilgiler şirketlerin Kamuyu Aydınlatma Platformuna yaptığı resmi bildirimlerden derlenmiştir ve yatırım kararları almadan önce ilgili şirketlerin detaylı finansal raporlarına ve uzman görüşlerine başvurmanızı öneririz.

Editör: Burhanettin Ercuman