Geçtiğimiz yılın son aylarından itibaren başlayan halka arz çılgınlığı, küçük ölçekli yatırımcılar için oldukça kârlı bir gelir kaynağına dönüştü. Halka açılan şirketlerin borsaya girişinin ardından en az bir hafta boyunca tavan fiyattan işlem görmesi, yatırımcıların coşkusunu artırdı.

Genellikle 1000-2000 lira gibi küçük miktarlarla bile talep edilebilme olanağı, her kesimden kişinin kolaylıkla katılımını sağlamış ve 2 milyonu aşan rekor sayılara ulaşılmıştır.

Ancak bu manzara, piyasada bozulmaya yol açabileceği endişesiyle eleştirildi ve Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), halka arzların onay sürecine geçici bir süreliğine ara verdi.

Beklenen tavan fiyat seviyelerini GraınTurk Tarım, Big Chefs gibi şirketlerde göremeyen yatırımcı ilgisi azalmıştı. Ancak Temmuz ayında gelen onaylarla birlikte durum eski canlılığına geri döndü.

Halka Arz Fiyatının Altında Kalan GYO Şirketinden Dev Geri Alım Halka Arz Fiyatının Altında Kalan GYO Şirketinden Dev Geri Alım

SON HALKA ARZLAR TAVAN FİYATTAN İŞLEM GÖRÜYOR

SPK, Temmuz'un son haftasında dört firma için halka arz onayı verdi. Bu şirketler Kale Seramik (KLSER), Fuzul Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (FZLGY), Atakey Patates (ATAKP) ve ASCE Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (ASGYO) olarak sıralanabilir.

Kale Seramik, 25,00 TL fiyatla halka arz edildi ve bugün altıncı işlem gününde. Hisseler, 8,2 milyon adet tavan emriyle açıldı ve 44,24 TL'den işlem görüyor.

Atakey Patates ise altıncı gününde tavan fiyatı korumayı başardı. 39,50 TL'den piyasaya adım atan hisseler, %9,99 artışla 69,90 TL seviyesinde işlem görüyor. Açılışta %3,86 değer kazancıyla başlayarak yeniden tavana ulaştı.

Fuzul GYO'nun hisseleri beşinci işlem gününde 14,31 TL ile tavan fiyatında seyrediyor.

ASCE Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın payları ise Borsa İstanbul Yıldız Pazarı'nda işlem görmeye başladı. Şirket payları 12,60 TL fiyatla arz edildi ve açılışı %10 artışla 13,86 TL'den gerçekleştirdi. Açılışta 43,4 milyon lotluk tavan beklemekteydi.

Editör: Ceyda Güven