Tavan serisi yapan hisseye 5 işlem yasağı getirildi! 

Borsa İstanbul’da kimi zaman çok yüksek meblağlarda ardı ardına yapılan alım ve satım işlemleri hisselerdeki oynaklığı (volatilite) artırarak, yatırımcıların zarar etmesine neden olabiliyor. Borsa İstanbul bu sorunun önüne geçebilmek adına bazı zamanlarda hisse senetleri özelinde “brüt takas uygulaması” gerçekleştirir.

Brüt takas uygulaması, satın alınan hissenin aynı gün içerisinde satılmasını engeller. En erken (T+1) bir gün sonra satılabilir. Yani aynı gün içerisinde brüt takasta bulunan hissede al-sat yapılamaz.

Borsada Üç Hisseye Yasak Geldi! Borsada Üç Hisseye Yasak Geldi!

Satışı yapılan hissenin tutarı ile aynı gün içerisinde brüt takasa tabi olan bir hisse senedi en erken bir gün sonra (T+1) alınabilir hâle gelir.

İşte o hisse!

Borsa İstanbul Ensari Deri  (ENSRI) paylarında 14 Aralık tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar tek fiyat ile işlem görme tedbiri getirdi. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan vaçığa satış ve kredili işlem yasağı, brüt takas ve emir paketi tedbirleri tek fiyat işlem yöntemi tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edeceği bildirildi. Hissede toplam 5 tane tedbir türü bulanmaktadır.

ENSRI paylarında Ağustos ayında başlayan yükseliş 11 Ekim tarihine kadar devam etsede kar satışlarıyla beraber fiyatı 17 TL seviyelerine kadar gerilemişti. Tekrardan yükseliş trendine giren hisse 8 günde 17 TL'den 32 TL seviyelerine kadar çıkma başarısı gösterdi.

Editör: Sekna Karaca