İngiltere Ekonomisi Seçimler Öncesinde Durgunlaştı! İngiltere Ekonomisi Seçimler Öncesinde Durgunlaştı!

Merkez Bankası'ndan Enflasyon ve Parasal Sıkılaştırma Açıklaması: Politika Kararları Yavaşlatılıyor

Para Politikası Kurulu (Kurul) politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 40’tan yüzde 42,5 düzeyine yükseltilmesine karar verdi.

Merkez Bankası, son Enflasyon Raporu'ndaki görünümle uyumlu olarak kasım ayında sınırlı bir artış gösteren enflasyonun, yurt içi talep, hizmet fiyatları ve jeopolitik riskler nedeniyle baskı altında olduğunu belirtti. Öte yandan, parasal sıkılaştırmanın finansal koşullara etkisinin devam ettiği ve dengelenmenin göstergelerinin iyileşmeye başladığı ifade edildi. Kurul, enflasyon beklentilerinde sınırlı bir iyileşme gözlemledi ve dış finansman koşullarındaki olumlu gelişmelerin Türk lirası varlıklara talebi artırarak döviz kuru istikrarına katkı sağladığını vurguladı.

Parasal sıkılaştırmanın enflasyonu kontrol altına almak için yeterli seviyeye yaklaştığına dikkat çeken Kurul, bu nedenle parasal sıkılaştırma hızını yavaşlattı. Ancak fiyat istikrarının kalıcı olması için gereken sıkılığın devam edeceği ve mikro- ve makroihtiyati çerçevenin sadeleştirilerek güçlendirileceği belirtildi. Kredi faizlerinin finansal sıkılık düzeyiyle uyumlu olduğu ifade edilirken, Türk lirası mevduat payının artırılmasına yönelik düzenlemelerin parasal sıkılaşma sürecini destekleyeceği öngörüldü.

Kurul, enflasyonun ana eğilimini düşürecek ve orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak finansal koşulları sağlamak amacıyla politika kararlarını almaya devam edeceğini vurguladı. Ayrıca, parasal sıkılaştırma sürecini desteklemek için sterilizasyon araçlarının çeşitliliğini artırarak miktarsal sıkılaştırmaya devam edileceği belirtildi. Kurul, politika kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede almaya devam edeceğini ifade etti. Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti, beş iş günü içinde yayımlanacak.

Editör: Bengüsu Ogelman