TCMB: Enflasyon Sekiz Ay Sonra Yavaşladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), sekiz ay sonra yavaşlayan yıllık enflasyon verisinin ardından fiyat gelişmelerine ilişkin değerlendirmelerini açıkladı.

TCMB, yıllık enflasyonun hizmet grubunda sınırlı olmak üzere tüm gruplarda gerilediğini belirtti.

Hizmet grubunda aylık fiyat artışının, önceki aya göre zayıflamakla birlikte hala görece yüksek seyrettiğini ifade eden TCMB, kira ve lokanta-otel alt gruplarındaki fiyat artışının yavaşladığını, ulaştırma ve haberleşme hizmetlerindeki artışın ise güçlendiğini belirtti.

TCMB'ye göre, dayanıklı mal fiyatları döviz kurundaki ılımlı seyir, iç talep gelişmeleri ve otomobildeki indirim kampanyaları sayesinde uzun bir aradan sonra Haziran ayında geriledi.

TCMB: Haziran Ayında Gıda Fiyatlarında Artış ve Azalışlar Dikkat Çekti

TCMB, gıda grubunda aylık fiyat artışının bir önceki aya yakın olduğunu belirtti. Bu dönemde, işlenmiş gıda alt grubunda ekmek ve tahılların fiyat artışının öne çıktığını vurguladı.

İşlenmemiş gıda alt grubunda ise mevsimsellikten arındırılmış verilerin, taze meyve ve sebze fiyatlarının önemli ölçüde yükseldiğini gösterdiğini ifade eden TCMB, son aylarda belirgin bir artış eğilimi sergileyen kırmızı et fiyatlarının Haziran ayında azaldığını açıkladı.

Bu Hafta Öne Çıkan Hedef Fiyatlar! Bu Hafta Öne Çıkan Hedef Fiyatlar!

Editör: Yusuf Emin Güney