YEO Teknoloji Enerji ve Endüstri A.Ş. (YEOTK), şirketin %100 iştiraki olan YEO Enerji Yatırımları A.Ş. ile ABD'de enerji sektöründe faaliyet gösteren yerel bir firma ortaklığında ABD-Georgia eyaletinde 62 MWp kapasiteli güneş enerji santrali yatırımı ve geliştirmesine yönelik şirket kurulumunu tamamladığını Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) bildirmiştir.

Açıklamada belirtilen detaylara göre, YEO Enerji Yatırımları A.Ş.'nin %75 hisse, ABD'li yerel şirketin ise %25 hisse sahibi olacak. Aynı zamanda, YEO Teknoloji A.Ş. proje kapsamında inşaat, mühendislik, devreye alma dahil anahtar teslim işleri üstlenecektir.

Şirket, Georgian Power Company ile 2044 yılına kadar geçerli elektrik alım sözleşmesi için görüşmeleri sürdürmekte olup, bu sözleşmenin 2024 ilk çeyrekte tamamlanması beklenmektedir. Yenilenebilir enerjide 2030 yılına kadar 1 GW kapasite hedefine ulaşmayı planlayan şirket, küresel arenada önemli bir oyuncu olma yolunda yeni bir adım atmıştır.

Şirketin Kamuyu Aydınlatma Platformunda Yaptığı Açıklama:

Şirketimizin %100 iştiraki olan YEO Enerji Yatırımları A.Ş. ile ABD’de enerji sektöründe faaliyet gösteren yerel bir firma ortaklığında ABD-Georgia eyaletinde 62 MWp kapasiteli güneş enerji santrali yatırımı ve geliştirmesine yönelik şirket kurulumu tamamlanmıştır.

YEO Enerji Yatırımları A.Ş.’nin %75 ve ABD’li yerel şirketin %25 hisseye sahip olacağı ortaklıkta YEO Teknoloji A.Ş. aynı zamanda projenin inşaat, mühendislik, devreye alma dahil anahtar teslim işlerini üstlenecektir.

Şirket kurulumunun ardından Georgian Power Company (Georgia Eyaleti yerel elektrik dağıtım ve perakende şirketi) ile 2044 yılına kadar geçerli elektrik alım sözleşmesinin imzalanması için görüşmeler sürdürülmekte olup 2024 ilk çeyreğinde tamamlanması beklenmektedir.

SPK'ya Şikayet: Bu Hissede İşlem Yapanlar Hakkında Eşi Benzeri Görülmemiş Açıklama! SPK'ya Şikayet: Bu Hissede İşlem Yapanlar Hakkında Eşi Benzeri Görülmemiş Açıklama!

Yenilenebilir enerjide 2030 yılına kadar 1 GW kapasite hedefleyen Şirketimiz, yatırımcı kimliği ile dünyanın farklı coğrafyalarındaki ofisleri ve iş yapma kabiliyeti ile global oyuncu olma yolunda yeni bir adım atmıştır.

Editör: Abdurrahman Zougari