Logo Yazılım'ın 2023 Gelir Tablosu Analizi: Kar ve Varlıklarda Artış, Faaliyet Karında Düşüş Logo Yazılım'ın 2023 Gelir Tablosu Analizi: Kar ve Varlıklarda Artış, Faaliyet Karında Düşüş

'' 87 yaşındaki Mobius, gelişen ekonomilerin görünümüne ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, küresel piyasaların son birkaç yıldır potansiyelin altında performans gösterdiğini, gelişen piyasaların ise son dönemde Çin'deki büyümenin etkisiyle oldukça iyi bir büyüme yakaladığını belirtti.

Mobius, "Gelişmekte olan piyasalar daha iyi hale geliyor. Bu öncelikle Çin'deki toparlanmadan kaynaklanıyor. Bilindiği üzere Çin, gelişmekte olan piyasalar endeksinin yüzde 30'unu temsil ediyor. Yani Çin iyi iş çıkardığında, endeks de iyi sonuç veriyor." dedi.

Küresel görünümdeki bozulmaya rağmen gelişen piyasa şirketlerinin iyi performans sergilediğini kaydeden Mobius, "Gelişmekte olan pazarlarda çok iyi performans gösteren çok fazla şirket ve ülke var. Hindistan bunun iyi bir örneğidir. Türkiye, Güney Afrika, Brezilya, Vietnam, Tayvan ve benzeri ülkelerdeki şirketler makroekonomik duruma rağmen iyi performans gösteriyor." diye konuştu.

Rusya'nın Ukrayna savaşı nedeniyle yerel para birimleri üzerinden petrol satışı yaparak küresel enerji fiyatlarında düşüşe katkı sağladığını, Türkiye ve Hindistan gibi enerji ithalatı yapan ve gelişen ekonomilerin bu durumdan yararlanacağını ifade eden Mobius, "Bence Türkiye (önümüzdeki dönemde) iyi bir büyüme gösterecektir." dedi.

Mobius, merkez bankalarının son dönem kararlarına değinirken, " ABD Merkez Bankası (Fed) ve dünyadaki diğer merkez bankaları, çok fazla para basarak dünyayı çok zor bir duruma soktu. Bunun elbette enflasyon üzerinde doğrudan bir etkisi var. Enflasyon çok fazla paranın tedavülde olması demek." ifadelerini kullandı. 

"Türk inşaat şirketlerinin iyi bir performans sergileyeceğini öngörüyorum"

Mark Mobius, Türkiye'de şubat ayında yaşanan depremlerden dolayı büyük üzüntü duyduğunu ifade ederek, deprem bölgesinin yeniden inşa edilmesinin söz konusu olduğunu ve daha iyi konutlar için büyük miktarlarda yatırımlar yapılacağını anlattı.

Bazen gerilimli ve zor zamanlarda bazı şirketlerin iyi performans gösterebildiğini belirten Mobius, şehirlerin yeniden depreme dayanıklı yapılarla yenilenmesi sürecinde Türk inşaat şirketlerinin iyi bir performans sergileyeceğini öngördüğünü kaydetti.

Türkiye'deki enflasyon ve döviz kuru seviyesinin ihracatçı Türk şirketlerine fayda sağladığını ifade eden Mobius, "Örneğin, Türkiye'de yazılım ihracatı yapan bir şirketle iş yapıyoruz. Şirketin ihracı dövizken, maliyetleri Türk lirası cinsinden ve bu yüzden iyi performans sergiliyor." dedi.

Gelişen piyasalardaki gelişmeleri yakından takip ettiğini dile getiren Mobius, "( Yatırım yapmak için) Kesinlikle Türk şirketlerine bakmaya devam edeceğiz." ifadesini kullandı. ''

-Anadolu Ajansı

Editör: Hüsniye Güncan