Ucuz hissede 500 lot 3000 lot olacak!

Tuğçelik şirketi 16.10.2023 Tarihli Yönetim Kurulu Kararı ile ödenmiş sermayesinin yurtiçi ve yurtdışındaki faaliyetlerini icra ederken özkaynaklar içindeki oranının çok düşük kalması nedeniyle, çıkarılmış sermayesini tamamı iç kaynaklardan karşılanmak suretiyle %500 oranında artış ile 150.000.000-TL artırılarak 180.000.000-TL’ye yükseltilmesi için Sermaye Piyasası Kurulu’na 17 Ekim tarihinde başvuruda bulunmuştu.

Peki elinde TUCLK   hissesi olan yatırımcılar bedelsiz esnasında ne kadar lot alacak?

Özyaşar Tel ve Galvanizleme'nin Halka Arzı İçin Geri Sayım Başladı! Özyaşar Tel ve Galvanizleme'nin Halka Arzı İçin Geri Sayım Başladı!

TUCLK şirketi %500 oranında bölünecek. Hissenin bölünme esansındaki fiyatı 80 TL diyelim ve  500 adet TUCLK hissesi olan bir yatırımcının bu bölünmeden sonra  2500 tane daha lotu olacak ve elinde toplam  300 adet TUCLK hissesi olmuş olacak. Hissenin bölünme sonrası yeni fiyatı da 13,33 TL şeklinde olacak.

NASIL HESAPLANIR?
* Mevcut Lot Sayınız: Elinizde bulunan, bölünmeden önceki lot sayınızı temsil eder.

* Bölünme Oranı: Şirketin açıkladığı Rüçhan Hakkı Kullanım Oranıdır ve yüzdeyle (%) ifade edilir.

*   Hisse Fiyatı: Bu hesaplama hissenin bölündüğü günün bir önceki seansındaki Ağırlıklı Ortalama Fiyatına göre yapılmaktadır.

* Elde Edilecek Lot Miktarı: Mevcut Lot Miktarı x (Bölünme Oranı/100)

* Bölünme Sonrası Yeni   Fiyat: Bölünme Öncesi Fiyat / (1+(Bölünme Oranı/100))

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir?
Bedelsiz sermaye artırımı, ortaklarından bir bedel alınmaksızın, yeni hisse senedi çıkarılarak   şirket sermayesinin artırılmasıdır. Bedelsiz sermaye artırımı iç kaynaklardan karşılanmaktadır. Bedelsiz sermaye artırımında şirketin kasasına ek   para girişi olmaz.

Bedelsiz Bölünme
Bu tabir genellikle yatırımcılar arasında, Bedelsiz Sermaye Artırımının eş anlamlısı olarak kullanılmaktadır. Bedelsiz Sermaye Artırımı yerine Bedelsiz Bölünme şeklinde de kısaltılarak kullanılır.

Nasıl Faydalanırım?
Aksi belirtilmemişse, Bedelsiz Sermaye Artırımının gerçekleşeceği günün önceki işlem gününde   pay sahibi olan tüm yatırımcılar, ayrım yapılmaksızın bu haktan yararlanabilir. Üstelik yatırımcının bedellideki gibi herhangi bir ödeme yapmasına da gerek yoktur.

Editör: Sekna Karaca