Türkiye'deki uzun süre devam eden yüksek enflasyona rağmen, irrasyonel ekonomi politikalarının sürdürülmesi, yabancı yatırımcının ortodoks politikalara geri dönüş karşısındaki tepkisinin merak konusu olmaya devam ediyor. Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın Körfez turlarını tamamlamasının ardından ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in ABD ziyaretine hazırlanırken, ikili tarafından yabancı yatırımcıyı ikna etme çabalarına büyük bir beklentiyle yaklaşılıyor. İki önemli ekonomi yetkilisinin New York'taki yatırımcı toplantısı öncesinde JPMorgan tarafından gelen olumlu haber, bu çabaların olumlu bir yankı bulabileceğine işaret ediyor.

JPMorgan'ın, 2024 yılında Türkiye'nin yüksek potansiyelli büyük bir hikaye sunacağı beklentisi, Bloomberg tarafından da benzer bir şekilde paylaşıldı. Habere göre, ekonomi politikasındaki normalleşme, yabancı yatırımcıların tekrar Türk lirası varlıklara ilgi göstermeye başlamasına yol açtı. Şu anda, yabancıların Türk lirası varlıklara net girişinin 8 milyar dolara ulaştığı belirtiliyor.

Yeni Halka Arz Büyük Projelere İmza Attı! Yeni Halka Arz Büyük Projelere İmza Attı!

Bu bağlamda, yabancı yatırımcılar, değeri düşen Türk borsasının yanı sıra tahvil ve swap piyasalarında da net alıcı konumda bulunuyor. Yabancı yatırımcıların Türkiye'ye yönelik güvenlerinin artması, ekonomideki olumlu gelişmelerle birlikte TL varlıklara olan talebin arttığına işaret ediyor.

Editör: Burhanettin Ercuman