SPK İşleme Kapattığı Şirkete Bilanço İçin Ek Süre Verdi! SPK İşleme Kapattığı Şirkete Bilanço İçin Ek Süre Verdi!

Borsa İstanbul'da yasaklar devam ediyor! Son olarak, Penta Teknoloji (PENTA) hissesine açığa satış ve kredili işlemlerde tedbir kararı açıklandı. Hisse, piyasanın yükselen trendine uygun bir şekilde son 2 haftadır hareketli bir seyir izliyordu. Ancak dün, hisseye gelen yasak kararıyla birlikte yaklaşık %20 değer kaybederek 25.10 TL seviyesinden kapanış yaptı. Borsaya yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca, Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında PENTA.E payları 14/06/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 13/07/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir."

Bu durumda, Penta Teknoloji (PENTA) hissesi belirtilen tarihler arasında açığa satış ve kredili işlemlere konu edilemeyecek. VBTS tedbirleri, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kurallarından ayrı olarak değerlendirilir ve diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulanan işlem esaslarından bağımsız olarak tedbir süresinin sonuna kadar geçerliliğini korur.

Editör: Burhanettin Ercuman