REEDR hissesi değer kaybetmeye devam ediyor REEDR hissesi değer kaybetmeye devam ediyor

Aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte, milyonlarca memur ve emekli vatandaşın maaşlarını etkileyecek güncellemeler belli oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan açıklamaya göre, Aralık'ta enflasyon yıllık bazda %64,77 olarak belirlendi ve aylık bazdaki artış %2,93 oldu. Bu veriler doğrultusunda, işçi emeklileri ve memurlar, altı aylık enflasyon verileri baz alınarak maaş artışlarını alacaklar.

SSK ve BAĞ-KUR emeklileri için yapılan artış %37,57 olurken, memur maaşları ve emekli memur aylıkları için bu oran %49,25 olarak belirlendi. En düşük memur maaşı 32 bin 860 TL'ye yükseltilmiş oldu. Ayrıca, memur ve memur emeklileri, yüzde 15'lik sözleşme zammına ek olarak yüzde 31,5 enflasyon farkı alacaklar. Son altı aylık enflasyonun %37,57 seviyesine ulaşmasıyla birlikte, Temmuz ayında alınan %6'lık sözleşme zammını aşan miktarda enflasyon farkı ödenecek.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın daha önceki açıklamalarına dayanarak, memur ve memur emeklileri için öngörülen %50'ye yakın artış gerçekleştirilmiş oldu. İşçi emeklileri ise Haziran ayındaki %19,77'lik zamın ardından, memur aylıklarına ise Temmuz ayında %17,55 artışa ek olarak 8 bin 77 TL seyyanen zam almışlardı.

Editör: Burhanettin Ercuman