Yeni yılın başlamasıyla birlikte, akaryakıt fiyatlarında artış olacağı haberi kamuoyuna duyuruldu. Pek çok kalemin fiyatında artış beklentisi içinde olduğu bu dönemde, benzin ve motorin litre fiyatlarında da yükseliş yaşanacak. 3 Ocak Çarşamba günü açıklanacak Aralık ayı Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verilerine göre, akaryakıt ürünlerinin maktu Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) tutarlarında son altı aylık üretici enflasyonu kadar bir artış gerçekleşecek.

Eğer açıklanan ÜFE verisi yüzde 25 ise, maktu ÖTV tutarları da benzinde 7,52 TL’den 9,40 TL’ye, motorinde ise 7,05 TL’den 8,81 TL’ye çıkacak. Bu artışlara yüzde 20’lik Katma Değer Vergisi (KDV) de eklenirse, benzinde en az 2,25 TL, motorinde ise 2,11 TL’lik bir fiyat artışı bekleniyor. Kasım ayında ÜFE'deki değişim yüzde 32,26, son beş aylık ortalamada ise yüzde 24,18 olarak gerçekleşmişti.

Buna göre, İstanbul'da benzinin litre fiyatı şu anda 34,55 TL iken, Ankara'da 35,18 TL ve İzmir'de 35,37 TL olarak uygulanıyor. Motorin litre fiyatı ise İstanbul'da 37,16 TL, Ankara'da 37,74 TL ve İzmir'de 37,99 TL seviyelerinde bulunuyor.

SON DAKİKA! TÜİK Enflasyon verilerini açıkladı! SON DAKİKA! TÜİK Enflasyon verilerini açıkladı!

Geçtiğimiz yıl yapılan seçimlerin ardından Temmuz ayında akaryakıt ürünlerinin maktu ÖTV tutarlarına 5 TL'lik artış yapılmış, ayrıca bu dönemde maktu ÖTV tutarlarının her altı ayda bir üretici enflasyonu kadar artırılmasına dair düzenleme yapılmıştı.

Editör: Burhanettin Ercuman