Borsa, ekonomi yönetiminin aldığı tedbirlerin etkisiyle deprem nedeniyle işlemlere verilen aradan yükselişle döndü.

BIST 100 endeksi 7 Şubat'taki kapanışa göre yüzde 5,86 artışla 4 bin 769 puandan başladı.

Türkiye Bankacılık Sektörünün Finansal Raporu! Türkiye Bankacılık Sektörünün Finansal Raporu!

BIST 100 endeksi açılmadan önce BIST 30 vadelilerinde de günlük prim yüzde 10'u bulmuştu.

6 Şubat'ta Kahramanmaraş merkezli depremler yaşanırken, depremin üçüncü günü olan 8 Şubat'ta borsanın kapatılmasına karar verilmiş, 8 Şubat tarihindeki işlemler iptal edilmişti. 6 ve 7 Şubat tarihindeki işlemler ise geri alınmamıştı. BIST 100 Endeksi 7 Şubat gününü yüzde 8,6 düşüşle 4.505 puandan tamamlamıştı.

Birçok tedbir açıklandı

Açılış öncesi ise boyutu milyarlarca lirayı bulabilecek bir dizi tedbir duyuruldu. Bu destekler arasında Bireysel Emeklilik Sisteminde devlet katkısı portföyünde fonların borsa payının yüzde 10’dan yüzde 30’a çıkarılması ve Türkiye Varlık Fonu’nun borsayı fon mekanizmasıyla desteklemesi öne çıkıyor.

Ayrıca şirket hisse geri alımlarında yüzde 0 stopaj Salı günü Resmi Gazete’de yayımlanırken Sermaye Piyasası Kurulu hisse geri alımı için Genel Kurul kararı şartını da kaldırdı.

Türk Hava Yolları, Erdemir ve İş Bankası KAP’a yaptıkları açıklamalarda hisse geri alım programlarını duyurdu. BDDK da bankaların hisse geri alımlarında uygulanan sermaye yeterliliği kurallarında da esnemeye gitti.

Borsa İstanbul da açılışa yönelik tedbirler açıklamıştı. Buna göre açılış seansında emir iptali, fiyat kötüleştirme ve miktar azaltımına izin verilmeyecek.

BIST bir başka duyuruda Tedbir Yönetim Sistemi (TYS) ve Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında yatırım aracı bazında devam etmekte olan tüm tedbirlerin kaldırılmasına karar verdiğini duyurdu.

Günlük 1-1,5 milyar TL'ye varan giriş öngörüsü

BES'teki devlet katkısı portföyünde hisse payını yüzde 10'dan yüzde 30'a çıkaran düzenlemeyle borsaya kaynak girişinin uyum zorunluluğu olan 10 gün süresince 10 milyar TL'yi bulması bekleniyor.

Düzenlemeyi Bloomberg HT'ye değerlendiren Ata Portföy Yönetim Genel Müdürü Mehmet Gerz 50 milyar liralık birikmiş devlet katkısı tutarı olduğunu, bunun yüzde 12'ye karşılık gelen 6 milyar lirasının hisse senetlerinde tutulduğunu söyledi. Gerz, yeni düzenlemeyle 10 günlük uyum süreci içerisinde 9-10 milyar liralık hisse senedine kayış gerçekleşeceğini belirtti.

Gerz BES'teki devlet katkısı portföyünde hisse senedi payının düzenlemeyle verilen yüzde 50'ye kadar çıkarılması olanağının uygulanması durumunda hisse senetlerine 25 milyar liralık girişin söz konusu olabileceğini, BES uzun vadeli yatırım aracı olduğu için devlet katkısı içerisinde 10-20 milyar lira arasında hisse senedine kayış beklediğini ifade etti.

Benzer analizi Allbatross Portföy Yönetimi Fon Yöneticisi Gökhan Uskuay da yaptı. Uskuay, uyum süresi içinde hisse senetlerine günde 900 milyon TL-1 milyar TL'lik giriş olması beklediklerini söyledi. Uskuay, Türkiye Varlık Fonu'nun da alımlarla devreye girmesi durumunda borsada günlük katkının 1-1,5 milyar TL olabileceğini belirtti.

Editör: Sekna Karaca