Geçtiğimiz ay Romanya'da tamamladığı 18,5 MWp kapasiteli Güneş Enerjisi Santrali (GES) projesinden sonra YEO, şimdi de İtalya'da 7,4 MWp kapasiteli bir GES projesine başlıyor. Bu proje, YEO'nun Romanya'daki tesisinin ardından ikinci yurtdışı enerji yatırımı olacak. Şirket, bu İtalya projesini, %51 hissesine sahip olduğu Defic Globe'un iştiraki Yiltun Energie SRL ile birlikte gerçekleştirecek. Santral, 2024'ün ikinci çeyreğinde enerji üretimine geçecek ve çevre dostu tasarımıyla yılda 1620 ağaca denk gelen karbondioksit salımını engelleyecek.

Ayrıca, Sicilya'da lisanslama süreçleri devam eden 125 MW kapasiteli iki ayrı proje daha hedefleniyor. YEO, lisanslama süreçlerinin tamamlanmasının ardından bu projelerin yatırımlarına başlamayı planlıyor.

Borsa İstanbul’dan %583.88 Kazandıran Hisseye Sert Müdahale! Borsa İstanbul’dan %583.88 Kazandıran Hisseye Sert Müdahale!

YEO Teknoloji CEO'su Tolunay Yıldız, şirketin yenilenebilir enerjide 2030 yılına kadar 1 GW kapasite hedeflediğini belirtiyor. Şirket, küresel bir oyuncu olma yolunda attığı yeni adımla birlikte Avrupa'da sürdürülebilir enerji çözümleri sunmaya devam ediyor. YEO Teknoloji, özellikle yenilenebilir enerji alanında EPC olarak konumlanarak, finansal alanda yaptığı iş birlikleriyle yatırımcılara finans, proje, lisans, mühendislik, inşaat, satın alma, denetim gibi konularda çözümler üretiyor.

Haberde, şirketin küresel büyümesi, çevre dostu projeleri ve sürdürülebilir enerji hedefleri vurgulanıyor. YEO Teknoloji'nin gelecekteki projelerle birlikte daha geniş bir coğrafyada etkinlik göstermeye devam etmeyi planladığı belirtiliyor.

Editör: Bengüsu Ogelman