Güne hareketli başlayan döviz piyasasında Dolar/TL kuru 26,90 seviyesinin üzerine çıkarak yükseldi ve aynı zamanda Euro da rekor seviyeye ulaştı.

Hektaş 5.9 Milyar TL ile Sermaye Artışı Yapacak! Hektaş 5.9 Milyar TL ile Sermaye Artışı Yapacak!

ABD'de dün açıklanan New York Fed Empire State imalat sanayi endeksi, Temmuz ayında beklentilerin üzerinde güçlü bir büyüme gösterdi. Bu olumlu haberle birlikte piyasalardaki pozitif görünüm uzun süredir devam etmekte.

Ancak, ABD Hazine Bakanı Yellen, ABD'de durgunluk beklentisinin olmadığını ancak Çin'deki ekonomik yavaşlamanın küresel ekonomiyi etkileyebilecek bir risk taşıdığını belirtti. Çin'de emlak sektörüne yönelik sorunların gündeme gelmesi de risk iştahını baskılıyor.

Çin'de ikinci çeyrek büyüme verisinin beklentilerin altında kalması, dolardaki baskının devam etmesine neden oluyor.

Türkiye'de ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Körfez turu önemli bir gelişme olarak takip ediliyor. Türkiye ile Suudi Arabistan arasında doğrudan yatırım, savunma sanayii, enerji ve iletişim alanlarında anlaşma imzalanması bu ziyaretin öne çıkan sonuçları arasında yer alıyor.

Perşembe günkü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplantısı öncesi döviz kurlarında yukarı yönlü hareketler gözlemleniyor. Dolar/TL kuru bu sabah 27 seviyesine yaklaşmış durumda ve 27,20 seviyesi yakın direnç olarak gözlemleniyor.

Euro/dolar paritesinde ise ABD'de bugün açıklanacak perakende satışlar verisi önemli bir faktör olarak beliriyor. Dolar endeksi, talebin seyrine ilişkin sinyal verecek bu veri öncesinde düşüş eğilimini sürdürerek 99,7 seviyelerinde işlem görüyor.

Geçtiğimiz hafta ABD'de açıklanan enflasyon rakamlarının ardından Fed'in sıkılaştırma adımlarına son vereceği beklentisi, dolardaki düşüşü tetiklemiş gibi görünüyor.

Tahvil getiri eğrisinin ters dönmesi, resesyon endişelerini artırsa da ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD'de resesyon beklemediğini ve istihdam piyasasının oldukça güçlü olduğunu vurguladı.

Dolardaki zayıflık sürerken, Euro/dolar paritesinde 1,1320/25 bölgesi hedef olarak takip edilebilirken, aşağıda 1,1185 seviyesi destek konumunda bulunuyor.

Editör: Burhanettin Ercuman