Altın, beklenen yükseliş hareketini üç faktörün bir araya gelmesiyle hızlandırdı. ABD'deki ekonomik yavaşlama işaretleri, merkez bankalarının altına yönlenmesi ve zayıf dolar altının değerini artırdı.

Kısa vadeli hareketler göz önüne alındığında, altının direnç noktası 2.030 seviyesi olarak görülüyor. Bunun üzerinde ise 2.069 dolar önemli bir direnç seviyesi olarak öne çıkıyor. Aşağı yönlü hareketlerde ise 2.000 dolar destek noktası olarak izlenebilir.

Uzmanların beklentisi, altın fiyatlarını rekor seviyelere taşıyacak olan resesyon korkusu, zayıf dolar ve merkez bankalarının alımlarının devreye girmesi şeklinde özetlenebilir. Bank of America analistlerine göre, ons altın için ilk hedefleri 2.100 dolar ve bu seviyenin ikinci çeyrekte görüleceği tahmin ediliyor.

Emeklilere Müjde! Yurtdışına Çıkacaklara Kötü Haber! Emeklilere Müjde! Yurtdışına Çıkacaklara Kötü Haber!

İsviçre merkezli banka, doların zayıflaması beklentisiyle altın hedef fiyatını Mart 2024 için önceki 2.200 dolar seviyesinden %10'luk bir artışla 2.400 dolara yükseltti. Citigroup da, doların gücünün azalması ve petrol fiyatlarının geri çekilmesi nedeniyle kısa vadede altın fiyatlarında hızlı bir yükseliş öngörüyor ve doların yakın vadede 2.300 doları göreceğini düşünüyor.

Altın fiyatları 24 Mayıs: Ons, çeyrek ve gram altında son durum

Editör: Burhanettin Ercuman