4 Hissede tek kişiye tedbir!

Borsa İstanbul A.Ş. Piyasalarında Uygulanacak Gözetim Tedbirleri çerçevesinde, Sanko Pazarlama İthalat İhracat A.Ş. (SANKO), Vanet Gıda Sanayi İç ve Dış Ticaret A.Ş (VANGD), Temapol Polimer Plastik ve İnşaat Sanayi Ticaret A.Ş. (TMPOL) ve Carrefoursa Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi A.Ş. (CRFSA) paylarının piyasasında emir ve işlemleri nedeniyle aşağıda adı Aziz UZUN hakkında Borsamız Pay Piyasası'ndaki emir ve işlemlerine yönelik olarak 01/11/2023 tarihinden itibaren 1 ay süreyle "Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı", "Brüt Takas" ve "İnternetten Emir İletilmesinin Kısıtlanması" tedbirleri uygulanacaktır.

Tedbirlerin uygulanacağı son tarih 30/11/2023'tür.

Brüt takas uygulaması nedir?

Borsa İstanbul’da kimi zaman çok yüksek meblağlarda ardı ardına yapılan alım ve satım işlemleri hisselerdeki oynaklığı (volatilite) artırarak, yatırımcıların zarar etmesine neden olabiliyor. Borsa İstanbul bu sorunun önüne geçebilmek adına bazı zamanlarda hisse senetleri özelinde “brüt takas uygulaması” gerçekleştirir.

Türkiye Bankacılık Sektörünün Finansal Raporu! Türkiye Bankacılık Sektörünün Finansal Raporu!

Brüt takas uygulaması, satın alınan hissenin aynı gün içerisinde satılmasını engeller. En erken (T+1) bir gün sonra satılabilir. Yani aynı gün içerisinde brüt takasta bulunan hissede al-sat yapılamaz.

Satışı yapılan hissenin tutarı ile aynı gün içerisinde brüt takasa tabi olan bir hisse senedi en erken bir gün sonra (T+1) alınabilir hâle gelir. Diğer yandan bu tutar ile brüt takasa tabi olmayan bir hisse senedini aynı gün içerisinde alabilirsin.

Brüt takas uygulamasına konu olan hisse bir gün sonra satılabildiği için satışın gerçekleşeceği takas tarihinde hesabında satış emrini karşılayacak miktarda hisse senedinin bulunması gereklidir.

Editör: Nida Türk