Borsa İstanbul A.Ş., 17 Ekim 2023 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yaptığı açıklamada, Sermaye Piyasası Kurulu kararı gereği devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında ACSEL.E, BFREN.E, ERBOS.E ve INTEM.E paylarının, 18/10/2023 tarihli işlemlerden 17/11/2023 tarihli işlemlere kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyeceğini belirtti. Bu tedbirin geçerlilik süresi boyunca söz konusu paylarla ilgili açığa satış ve kredili işlemler yapılamayacak.

KAP Açıklaması:

Borsa İstanbul’da Tedbir Kararı Kaldırılan 9 Hissede Yatırımcılara Özgürlük! Borsa İstanbul’da Tedbir Kararı Kaldırılan 9 Hissede Yatırımcılara Özgürlük!

"Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında ACSEL.E,  BFREN.E, ERBOS.E ve INTEM.E payları 18/10/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 17/11/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.

SPK'nın 06/02/2023 tarihli kararı uyarınca Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasasında ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar tüm paylarda açığa satış işlemleri yasaklanmıştır."