ABD Çalışma Bakanlığı’nın açıkladığı son veriler, ülkede enflasyonun önceki aylara kıyasla yavaşlamayı sürdürse de yüksek kalmaya devam ettiğini ortaya koydu.

Buna göre, ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi, ocak ayında aylık bazda yüzde 0,5 artarak piyasa beklentileriyle paralel bir seyir izlerken, yıllık bazda yüzde 6,4 ile beklentilerin üzerinde yükseldi.

Haziran 2022’de yüzde 9,1 ile 1981’den bu yana en yüksek seviyesini kaydeden yıllık enflasyon, Ekim 2021’den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Analistler, son enflasyon verilerinin Fed’i faiz artışlarını sürdürme yolunda tutacağına dikkati çekti.

Fed faizi yüksek tutma konusunda kararlı

Enflasyondaki düşüşte istedikleri istikrarı ve ivmeyi yakalayamayan Fed yetkilileri, faiz artışına devam ederek faizi 5.00-5.25 seviyelerine getirmeyi ve hedefledikleri yüzde 2 enflasyona erişene kadar faizi 5.00-5.25 puanda tutmak konusunda mutabık gibi görünüyor. 

Bank of America, Ereğli Demir ve Çelik'te Büyük Pay Satın Aldı! Bank of America, Ereğli Demir ve Çelik'te Büyük Pay Satın Aldı!

Veriler faiz artışını destekliyor

Haftalık olarak açıklanan ABD tarım dışı istihdam ve işsizlik maaşı başvurularının beklenenden iyi gelmesiyle birlikte Fed'in faiz artışına devam edeceği düşüncesini destekliyor. 

İstihdam verilerinin istenen seviyeden yüksek gelmesi ve işsizlik maaşı başvurusunun beklenenden düşük gelmesi  harcamaların azalmayacağı, piyasalarda paranın bol olacağı dolayısıyla enflasyonun istenen seviyeye düşmeyeceği anlamını taşıdığından enflasyonist ortamda Fed tarafından negatif bir veri olarak değerlendirilir.

Editör: Erdem Yeşilyurt