ABD Çalışma Bakanlığı, Amerika’daki işsizlik ödeneği başvurularına ilişkin haftalık verilerini paylaştı. Mart ayının son haftasında beklentileri aşan işsizlik ödeneği başvuruları geçen hafta da benzer şekilde beklenti üstü geldi.

Onur Yüksek Teknoloji A.Ş. (ONRYT) Halka Arz İçin Hazır: Tüm Detaylar! Onur Yüksek Teknoloji A.Ş. (ONRYT) Halka Arz İçin Hazır: Tüm Detaylar!

Rapora göre ilk kez işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı önceki haftayla kıyaslandığında geçen hafta 11 bin kişilik artış yaşandı.

8 Nisan Cuma gününde kapanan haftada işsizlik maaşı başvuruları 232 bin seviyesindeki beklentileri aşarak 239 bine ulaştı.

Son verilerle birlikte işsizlik maaşı başvurularının 15 Ocak’tan itibaren en yüksek seviyeye ulaştığı ortaya çıktı. Bir aylık ortalama işsizlik maaşı başvuruları ise bir önceki haftayla karşılaştırıldığında 2 bin 250 kişi artarak 240 bine yükseldi.

Bu artışla dört haftalık ortalama işsizlik maaşı başvuruları 20 Kasım 2021 tarihinden bu yana en yüksek noktaya geldi. İşsizlik maaşı için başvuru yapanların sayısı önceki hafta 228 bin olarak kayıtlara geçmişti.

Mart ayı enflasyon verisi 22 ayın en düşük seviyesine çekilerek yüzde 5,0 oranında gelen ABD’de işsiz vatandaşların mali yardım beklentisinin sürüyor olması, enflasyonla mücadelesinde istediği noktada olan Amerika’da istihdam konusunun kritik konu başlıkları arasında yer aldığını gösterdi.

Editör: Erdem Yeşilyurt