Demir Çelik Devi Temettü Kararını Açıkladı! Demir Çelik Devi Temettü Kararını Açıkladı!

ABD’de para politikası açısından kritik önemdeki tarım dışı istihdam artışının ocak ayında yukarı yönlü sürpriz yapması, altın fiyatlarını sarstı.

188 binlik beklentiye karşılık istihdamın 517 bin artması sonrasında ABD Merkez Bankası’nın (Fed) sıkı para politikası uygulama konusunda eli rahatlarken, spot altın fiyatlarındaki günlük düşüş düşüş yüzde 2,5’i aştı. Vadeli altın fiyatlarındaki düşüş yüzde 2,7’ye ulaştı.

ÜÇ HAFTANIN DİBİNİ GÖRDÜ

Veri öncesinde 1915 dolar seviyesindeki ons altın fiyatı, veri sonrası 1861 dolara kadar geriledi. Bu seviye, son üç haftanın dip seviyesi olarak kayıtlara geçti.

Altın ayrıca, ekim ayının ilk yarısından bu yana geçen yaklaşık dört aylık dönemin en kötü haftalık performansına da imza atmış oldu.

Önceki gün 1185 TL’ye kadar yükselen ve dün veri öncesinde 1160 TL seviyelerine olan gram altın fiyatı da 1127 TL’ye kadar geriledi.

Fed’in şahin bir politika izleyeceği ve dolarda reel faizin yükselebileceği beklentisi, altın fiyatlarını baskılıyor.

Veri sonrasında dolar endeksinde yüzde 0,9’luk artış olurken, ABD Hazine tahvili faizleri de yükseldi.

‘FED BİRAZ DAHA AGRESİF KALABİLİR’

ABD merkezli OANDA’nın kıdemli piyasa analisti Edward Moya, ABD istihdam verisine ilişkin “Bu veri, Fed’in ileriye dönük olarak biraz daha agresif kalması gerekebileceği tezini destekleyecek” dedi.

Fed bu haftaki faizi 25 baz puan artışla yüzde 4,50-4,75 aralığına çekmiş ve faiz artışlarında hız keserken enflasyondaki düşüşe dair olumlu ifadeler kullanmıştı Fed’in mart toplantısında da faizi 25 puan artırması bekleniyor. (sözcü)

Editör: Feriha Bahçuvan