Amerika'da meydana gelen gelişmeler, altın fiyatlarını olumsuz bir şekilde etkilemeye devam ediyor. FED, son toplantısında faiz artışı konusunda sinyal vererek, gelecek yıl gerçekleştirilecek olan faiz indirimlerinin beklentilerden daha az olabileceğini işaret etti. Üstelik ABD'nin önde gelen yatırım bankalarından JPMorgan'ın CEO'su Jamie Dimon, enflasyonun yüksek seyretmesi durumunda faiz oranlarının artırılacağını ve hatta yüzde 7 seviyelerine çıkabileceğini ifade etti.

10 Milyon TL'lik Büyük Satış Gündemde! 10 Milyon TL'lik Büyük Satış Gündemde!

Bu gelişmeler, altın fiyatlarında belirgin bir düşüşe yol açtı. Bununla birlikte, petrol fiyatlarının yükselmesi ve gelecekteki enflasyon beklentilerinin artması, enflasyonun uzun bir süre daha yüksek seyretme olasılığını güçlendirdi.

Goldman Sachs'ın son raporu, Çin'de petrol talebinin hızla yükseldiğini gösteriyor. Bu artan talep, petrol fiyatlarını yükseltirken, aynı zamanda enflasyonu artırıcı bir etki yaratmaktadır.

Bu durum, FED'in daha fazla faiz artışı yapma ihtimalini artırarak doların değer kazanmasına ve altın fiyatlarının düşmesine neden oluyor. 2023 yılına 1830 dolar seviyelerinde başlayan ons altın, Mayıs ayında 2078 dolara kadar yükseldi, ancak bu seviyeden sonra ekonomik ve jeopolitik gelişmelerle zayıf bir seyir izlemeye başladı.

FED'in bu yıl içinde bir faiz artışına daha işaret etmesi, dolar endeksinin güçlenmesine yol açtı, ancak altın fiyatları ise tersine bir düşüş yaşadı.

Ons altın, yeni haftaya yüzde 0,3'lük bir değer kaybıyla başladı ve 1842 dolara kadar geriledi; bu, Mart ayından bu yana kaydedilen en düşük seviyeyi temsil ediyor.

Haftalık ve aylık kayıplar yüzde 4'ün üzerinde seyrediyor. Ancak yıllık bazda yüzde 11 oranında değer kazanmış durumda.

Bu hafta, ABD tarım dışı istihdam verilerinin açıklanması bekleniyor. Bu veriler, altın yatırımcıları için önemli bir kılavuz olacak ve toparlanma veya düşüş eğilimlerinin hız kazanmasına neden olabilir.

Geçen haftayı 1627 lira seviyelerinde tamamlayan gram altın ise bu sabah 1624 lira civarında işlem görüyor.

Editör: Bengüsu Ogelman