Dün dolar kurundaki düşüşe rağmen altının ons fiyatındaki yükselişe paralel olarak, altının gram fiyatı günü önceki kapanışın yüzde 0,4 üzerinde 1.700 liradan tamamladı.

Yeni güne de değer kazancıyla başlayan altının gram fiyatı, saat 10.00 itibarıyla önceki kapanışa göre yüzde 0,4 artışla 1.710 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 2.810 lira, Cumhuriyet altını ise 11.340 liradan satılıyor.

%17 Bedelsiz Beklerken Yarın Temettü Geliyor! %17 Bedelsiz Beklerken Yarın Temettü Geliyor!

Altının ons fiyatı şu sıralarda yüzde 0,3 artışla 1.970 dolardan işlem görüyor.

Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bugün açıklayacağı para politikası kararları öncesi karışık bir seyir izleniyor. Yatırımcılar, politika metni ve Fed Başkanı Jerome Powell'ın toplantı sonrası yapacağı açıklamalardan alınacak sinyallere odaklanmış durumda.

Analistler, para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed'in politika faizini 25 baz puan artırmasının kesin gözüyle bakıldığını belirtiyor ve politika metni ile Powell'ın açıklamalarının varlık fiyatları üzerinde etkili olmasını öngörüyor.

Bu gelişmelerle birlikte altının ons fiyatında oynaklığın artmasının beklendiğine işaret eden analistler, verilen mesajların tahmin edilenden daha "güvercin" olması halinde yukarı yönlü hareketin güç kazanabileceğini ifade ediyor.

Bugün yurt içinde veri gündeminin sakin olduğu, yurt dışında ise ABD'de Fed'in faiz kararı, Powell'ın açıklamalarının yanı sıra inşaat izinleri ve yeni konut satışları verilerinin takip edileceği belirtiliyor. Teknik açıdan endeks kontratında altının ons fiyatında 1.960 ve 1.950 doların destek, 1.980 ve 2.000 doların direnç konumunda bulunduğu vurgulanıyor.

Editör: Burhanettin Ercuman