Cuma günü altının ons fiyatındaki düşüşe rağmen, dolar kurundaki yükselişe paralel olarak altının gram fiyatı değer kazandı ve günü önceki kapanışının %0,4 üzerinde 1.701 liradan tamamladı.

Yeni haftaya başlarken, altının gram fiyatı yatay bir seyir izledi ve saat 11.30 itibarıyla önceki kapanışın hemen üzerinde 1.702 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 2.800 lira, Cumhuriyet altını da 11.290 liradan satılıyor.

Geçen haftanın son işlem gününde, altının ons fiyatı %0,4 düşüşle günü 1.962 dolardan tamamlamıştı. Şu anda ise ons fiyatı önceki kapanışın %0,1 üzerinde 1.964 dolardan işlem görüyor.

Uzmanlar, küresel piyasaların ABD, Avrupa ve Japonya merkez bankalarının para politikası kararlarının açıklanacağı haftaya temkinli bir başlangıç yaptığını ve enflasyon ve resesyon ikileminin varlık fiyatları üzerindeki etkisinin devam ettiğini ifade ediyor.

Yatırımcılar, özellikle ABD Merkez Bankası'nın (Fed) çarşamba günü açıklayacağı para politikası kararları ve Fed Başkanı Jerome Powell'ın toplantı sonrası yapacağı sözlü yönlendirmeleri yakından takip ediyor. Fed'in alacağı "şahin" adımlarına ilişkin belirsizlikler devam ediyor.

Yıl Başından İtibaren Türkiye'ye Gelen Doğrudan Yatırım Miktarları? Yıl Başından İtibaren Türkiye'ye Gelen Doğrudan Yatırım Miktarları?

Türkiye'de ise gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın açıklayacağı yılın 3. Enflasyon Raporu'nda. Erkan'ın yapacağı sözlü yönlendirmelerin yurt içi piyasalarda oynaklığı artırabileceği düşünülüyor.

Yurt içinde veri gündemi sakin olurken, yurt dışında ABD'de imalat sanayi ve hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri takip edilecek.

Teknik açıdan, altının ons fiyatında 1.950 dolar destek seviyesi olarak öne çıkarken, 1.980 ve 1.990 dolar ise direnç seviyeleri olarak belirtiliyor.

Editör: Burhanettin Ercuman