ABD Merkez Bankası ( Fed), dün merakla beklenen  faiz kararını açıkladı. Banka beklentiler dahilinde politika faizini 25 baz puan artırırken, faizleri 16 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5-5,25 aralığına yükseltti. Karar metninde "Yeterince kısıtlayıcı bir duruş elde etmek için bazı ek politika sıkılaşmasının uygun olabileceğinin öngörüldüğüne" ilişkin ifadesinin çıkarılması dikkat çekti. Fed Başkanı Jerome Powell ise, gerçekleştirdiği basın toplantısında faiz artırımlarının durdurulup durdurulmayacağının haziran toplantısında ele alınacağını söylerken, açıklanacak makroekonomik verilerdeki sinyallerin öneminin artığını bildirdi.

İngiltere Ekonomisi Seçimler Öncesinde Durgunlaştı! İngiltere Ekonomisi Seçimler Öncesinde Durgunlaştı!

Ons ve gram altın tarihi zirvesini gördü

Fed'in karar metninde yer alan ifadeler ve Başkan Powell'ın açıklamaları sonrası  dolar güç kaybederken ABD tahvil faizleri geriledi. Ters korelasyon etkisiyle de altın fiyatları yükselişe geçti.

Altının ons fiyatı, 2078 dolara kadar yükselerek tarihi rekorunu yeniledi. Ons altın şu dakikalarda ise, yüzde 0,21 oranında düşüşle 2035 dolarda işlem görüyor.

Altının gram fiyatı da ons altında yaşanan yükselişin etkisiyle yeni zirvesini 1302 liraya taşıdı. Gram altı şu dakikalarda yüzde 0,05 oranında düşüşle 1274 lirada alıcı buluyor.

Editör: Ege Yıldırım