Ülkemizin öne çıkan holdinglerinden biri olan Sabancı Holding (SAHOL) Amerika Birleşik Devletleri'nden enerji şirketi aldı.

Sabancı Holding (SAHOL), Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda yayınlanan açıklamada, Sabancı Renewables Inc. adlı şirketin ABD'de bir enerji şirketi aldığını yayınladı.

Sabancı Renewables Inc., ABD'nin Teksas eyaletinde bulunan Oriana Solar LLC adlı şirketin %100 hissesini satın aldı. Sermayesinin tamamı Sabancı Holdinge ait olan şirket, 232 MW kapasiteli bir güneş enerjisi santrali ve 60 MW kapasiteli enerji depolama tesisini içeren bu şirketi yatırım süreci bitiminde 2025 yılının ikinci çeyreğinde faaliyete geçirmeyi planlıyor. 

Her Ay 1 Gram Altın Alsaydınız 8800 TL'niz Olacaktı! Her Ay 1 Gram Altın Alsaydınız 8800 TL'niz Olacaktı!

Sabancı Renewables Inc., ABD'de devam eden ve 2024 yılının ikinci çeyreğinde faaliyete geçmesi planlanan 272 MW'lık Cutlass II güneş enerjisi santrali yatırımının dışında, Oriana Solar LLC'nin satın alınmasıyla birlikte ABD'de toplam 500 MW'lık yenilenebilir enerji portföyüne sahip olacak.

Şirketin KAP Açıklaması:

Sermayesinin tamamı dolaylı olarak Şirketimize ait olan Sabancı Renewables Inc. tarafından ABD'nin Teksas eyaletinde 232 MW kapasiteli bir güneş enerjisi santrali ve 60 MW kapasiteli enerji depolama tesisi yatırımlarından oluşan Oriana Solar LLC'nin %100 hissesi satın alınmıştır. Yatırım sürecinin tamamlanmasıyla birlikte tesisin 2025 yılının ikinci çeyreğinde devreye alınması hedeflenmektedir.


Halihazırda devam eden ve 2024 yılının ikinci çeyreğinde devreye alınması hedeflenen 272 MW'lık Cutlass II güneş enerjisi santrali yatırımına ek olarak gerçekleştirilen bu kapasite yatırımının tamamlanmasıyla birlikte Sabancı Renewables Inc. ABD'de toplam 500 MW'lık yenilenebilir enerji portföyüne ulaşmış olacaktır.


Şirketimizin tek ve kurucu ortağı olduğu Sabancı İklim Teknolojileri A.Ş.'nin %100 bağlı ortaklığı olan Sabancı Renewables Inc. Sabancı Topluluğu'nun yeni ekonomi odaklı büyüme, küresel ayak izini pekiştirme ve sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda ABD'de yenilenebilir enerji yatırımlarını sürdürmektedir.


Konuyla ilgili gelişmeler kamu ile paylaşılacaktır