Baykar, kısa bir süre önce Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı ile Bayraktar Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) ihracatı ve işbirliği anlaşması imzaladı. Bu anlaşma, Türkiye'nin savunma ve havacılık alanında tarihinde gerçekleşen en büyük ihracat anlaşması olarak kabul edilmektedir. Bu önemli gelişme, Türk savunma sanayi firmaları için Suudi Arabistan pazarında çeşitli ihracat fırsatlarının önünü açmıştır. Bu çerçevede, Baykar, ASELSAN ve Roketsan, Suudi Arabistan'daki şirketlerle İHA İmalatı Yerlileştirme Projesi kapsamında yeni anlaşmaları hayata geçirdi.

Kaynaklardan aktarılan bilgilere göre, Baykar, Suudi Arabistan Askeri Sanayisi (SAMI) ile yerel üretim ve teknoloji transferi konularında anlaşma sağlarken, ASELSAN ve Roketsan da ülke içinde teknoloji yerelleştirmeye yönelik çalışmalar yapan NCMS şirketi ile mutabakat anlaşmaları imzaladı. Bu anlaşmaların imza töreninde Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol ve Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci hazır bulundu.

Riyad'daki törende, üst düzey Suudi yetkililer ve şirket temsilcilerinin de katıldığı görülmekte olup, anlaşmalar Bayraktar, Akyol ve İkinci tarafından imzalanmıştır.

Baykar'ın kurucusu Haluk Bayraktar, Bayraktar Akıncı'nın sıradan bir silah veya hava aracı olmadığını belirterek, bu önemli anın heyecanını paylaştı ve iki ülke arasındaki işbirliğinin güçlendiği bir döneme tanıklık ettiklerini ifade etti.

Sanayi Şirketinden %300'lük Bedelsiz Kararı! Sanayi Şirketinden %300'lük Bedelsiz Kararı!

Yenilikçi teknolojileri benimseyen ülkelerin sadece avantaj sağlamakla kalmayıp aynı zamanda müttefikleriyle daha güçlü ilişkiler kurduğunu vurgulayan Bayraktar, ileri teknolojileri paylaşmaya devam edeceklerini söyledi. Bayraktar Akıncı gibi yüksek teknolojili bir platformun geliştirilmesinin paha biçilmez olduğunu, bu platformun onlarca bilgisayar, on binlerce satır kod ve yapay zeka ile donatılmış uçan bir akıllı robot olduğunu ekledi.

Baykar adına projenin sorunsuz bir şekilde uygulanması ve satış sonrası hizmetlerin sağlanması için gereken işbirliğini etkin bir şekilde yerine getireceklerini taahhüt etti ve Suudi kurumları, düzenleyiciler ve yerel endüstri ile uyumlu adımlar attıklarını belirtti.

Bu projenin sıradan bir iş fırsatı olmadığını, aynı zamanda ülke çıkarlarına yönelik gelecek vadeden fırsatların temelini oluşturduğunu ifade ederek, "Baykar, projenin büyüklüğünün farkında ve uzun vadeli stratejik işbirliğinin habercisi olan bir başarı öyküsünü garanti altına almak için tüm kapasitesini seferber ediyor." şeklinde konuştu.

Editör: Burhanettin Ercuman