Avrupa Merkez Bankası (ECB) üyesi ve Bundesbank Başkanı Joachim Nagel, enflasyonun, özellikle çekirdek enflasyonda büyümenin çok yüksek olmaya devam ettiği ortamda, ECB'nin Mart'tan sonra da faizi ciddi şekilde artırmasına hala ihtiyaç olabileceğini söyledi. 

G20 toplantısı sırasında konuşan Nagel, "Çekirdek enflasyon Mart'tan sonra da çok yüksek seviyelerde olmaya devam edecek ve sadece yavaş şekilde düşecek gibi görünüyor. Bu nedenle, Mart'tan sonra daha fazla faiz artırımının, ciddi faiz artırımlarının gerekmesi olasılığını göz ardı etmiyorum" dedi. 

Konuşmasında ECB faizinin henüz sınırlayıcı seviyede olmadığını düşündüğünü belirten Nagel, parasal sıkılaşmanın çok erken durdurulmasının "büyük bir hata" olacağını vurguladı.

ABD Hazine Bakanı yellen: Yüzde 2 hedefine ulaşmak için daha yapılacak çok şey var

G20 toplantısında önemli demeçler veren bir diğer isim ABD Hazine Bakanı Janet Yellen'di. Yellen konuşmasında şunlara değindi:

 ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD'de enflasyonun aşağı gelmekte olduğunu, ancak enflasyonu Fed'in yüzde 2 hedefine paralel seviyeye getirmek için daha yapılması gereken çok iş olduğunu söyledi.

Bank of America, Ereğli Demir ve Çelik'te Büyük Pay Satın Aldı! Bank of America, Ereğli Demir ve Çelik'te Büyük Pay Satın Aldı!

G20 ülkeleri maliye bakanları ve merkez bankası başkanları toplantısı için bulunduğu Hindistan'da gazeteciler ile bir araya gelen Yellen, güçlü iş gücü piyasası ve güçlü ABD bilançosu nedeniyle ekonomide "yumuşak iniş"in mümkün olduğuna hâlâ inandığını ifade etti. 

Yellen, "Eğer 12 aylık bazda ölçerseniz enflasyon aşağı geliyor. Ancak çekirdek enflasyona hala yüzde 2 hedefinden daha yukarıda seyretmeye devam ediyor." dedi. 

Editör: Erdem Yeşilyurt