Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan kararların cari açığı azaltmaya ve orta vadede enflasyonu düşürmeye yönelik olduğunu belirtti.

Şimşek, konuyla ilgili Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Ülkemizin ödemeler dengesini iyileştirme, kamu açıklarını azaltma ve enflasyonu düşürme amacı doğrultusunda tedbir almaya ve uygulamaya devam ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Banka Hissesine Hedef Fiyat! Banka Hissesine Hedef Fiyat!

Bakan Şimşek, Merkez Bankası'nın bugün açıkladığı kararların cari açığı azaltmayı ve enflasyonu orta vadede düşürmeyi hedeflediğini vurguladı. Aynı zamanda sınırlı kaynakların ihracat ve yatırımlara yönlendirileceğini de belirtti.

TCMB, yeni kararlar alarak seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma politikaları çerçevesinde yeni adımlar attı. Bu kapsamda, sıkılaşma sürecini destekleyen önlemlerin yanı sıra, TL ticari krediler için aylık büyüme sınırı, kredi büyümesine göre yüzde 3'ten yüzde 2,5'e düşürüldü.

Ayrıca enflasyonun kontrol altına alınması ve iç talebin dengelenmesi amacıyla kredi kartı nakit kullanımlarına ve kredili mevduat hesaplarına uygulanan aylık azami faiz oranı yüzde 2,89'a yükseltildi. Bu adımlarla ekonomik dengelenmeye ve cari açığın azaltılmasına yönelik çalışmalar sürdürülmekte.

Editör: Burhanettin Ercuman