Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) Başkanı Martin Gruenberg, bankaların iflas etmesi üzerine yürüttükleri soruşturmayı açıkladı. FDIC, bankaların iflasına neden olan faktörleri belirlemek için kapsamlı araştırmalar yürütmekte ve bu durumun gelecekte tekrarlanmaması için önlemler almayı hedeflemektedir.

Gruenberg, ABD senatörlerine yönelik hazırladığı yazılı konuşmada, Signature Bank ve Silicon Valley Bank liderlerinin bankaların iflaslarından sorumlu tutulabilecek eylemlerini araştırdıklarını belirtti. FDIC Başkanı ayrıca, bankaların iflaslarına neden olan faktörleri, üst düzey yetkililerin bankalara verdiği zararları ve yönetimdeki suistimalleri de araştırdıklarını ifade etti.

Bu yıl iflas eden iki bankanın kurtarılması için FDIC'nin fazladan 22,5 milyar dolarlık fon kullanması gerektiği belirtiliyor. FDIC, bu paranın büyük bir kısmının sigorta kapsamı dışındaki mevduatları karşılamak için kullanılacağını açıklasa da, kripto para borsası FTX'in çöküşü ve kripto para piyasasındaki dalgalanmaların da para ihtiyacına katkıda bulunduğu söyleniyor.

Dev Aracı Kurum 11 Hissede Hareket Bekliyor Dev Aracı Kurum 11 Hissede Hareket Bekliyor

FDIC, bankalardaki üst düzey yetkililerin bankaların iflaslarına neden olan herhangi bir başarısızlıktan sorumlu tutulacağını vurguluyor. Bu soruşturma ile bankaların iflaslarına neden olan faktörlerin tespit edilmesi ve gelecekte benzer durumların yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınması amaçlanıyor.

FDIC, Kripto Para planlarının Açıklamasını İstiyor! - Bilgi Kripto

Editör: Burhanettin Ercuman