Borsada yatırımcıların sayısı artarken portföy büyüklüklerinin de daha çok 50 bin liranın altında toplandığı görülüyor.

Merkezi Kayıt Kuruluşu verilerine göre yerli yatırımcıların portföyünün yüzde 70’ten fazlası 50 bin liranın altında. Yarısına yakını ise 10 bin TL'nin altında.

Özellikle 2022 yılının sonbaharından itibaren 2,3 milyon olan yatırımcı sayısı grafiği sürekli bir artış göstererek 2022 Aralık ayı itibariyle 3,7 milyon yatırımcıya ulaştı. 2023 yılının başlaması ise bu ilgi daha da arttı ve Ocak ayında MKK verilerine göre 3,9 milyon olarak açıklandı; daha sonra yaşadığımız deprem felaketi sebebiyle bu rakam Şubat sonunda 3,85 milyon kişiye gerilese de Mart sonu itibarıyla yatırımcı sayısı 4,23 milyon ile rekor kırdı.

Yatırımcı sayısı artarken, portföy boyutları düşüyor

4 milyonu aşkın yerli yatırımcının yarısının portföyü 10 bin TL'nin altında yoğunlaşıyor. İkinci en büyük yoğunlaşma ise 10-50 bin TL’lik hesap bakiyeli yatırımlarda. Düşük bakiyeli yatırımcılarınbu denli çok olması borsada yeni açılan hesapların ana odağının halka arzlar olduğu düşüncesini akla getiriyor. Her yeni halka arzda gelen talebin rekor kırması da bu görüşü destekler nitelikte.

Enerji Devleri Borsada Genel Anlamda Kazandırdı Mı? Enerji Devleri Borsada Genel Anlamda Kazandırdı Mı?

Kullanıcıların yarısından fazlası 25-45 yaş aralığında

Verilere göre, Borsa İstanbul’da tüm yaş gruplarında yatırımcı sayısında artış görüldü. Veriler, borsa yatırımcı sayısının yarısından fazlası 25-45 yaş aralığında olduğunu göstermekte.

Editör: Erdem Yeşilyurt