Bank of America ve veri sağlayıcısı EPFR tarafından hazırlanan bir rapora göre, küresel yatırımcılar, 2023 yılında rekor düzeyde nakit yatırım yaparak 1,3 trilyon dolarlık bir rakama ulaştı. Rapora göre, bu yıl içinde yatırımcılar 177 milyar dolarlık bir tutarı ABD Hazine tahvillerine yönlendirdi. Ayrıca, ABD devlet tahvilleri, Şubat 2021'den bu yana en uzun süreli çıkış serisini üçüncü haftasında yaşıyor.

Raporda, para piyasası fonlarından 26,1 milyar dolar, hisse senetlerinden 21,3 milyar dolar, tahvillerden 2,1 milyar dolar ve altından 300 milyon dolar çekilen haftadan itibaren genel anlamda çıkışlar olduğuna vurgu yapıldı.

Yatırımcılar, hisse senetlerinde Aralık 2022'den bu yana en yüksek haftalık çıkışı yaşadı. Özellikle teknoloji hisselerinde görülen 700 milyon dolarlık çıkış, 15 haftanın en büyüğü olarak kaydedildi.

Katlandıkça Katlanan Sanayi Şirketinden 30 Milyonluk İş Anlaşması! Katlandıkça Katlanan Sanayi Şirketinden 30 Milyonluk İş Anlaşması!

Rapor, kurumsal borcun geçen hafta giriş yapan varlık sınıflarından biri olduğunu belirtti; yatırım dereceli kredilerde 400 milyon dolarlık giriş ve yüksek getirili varlıklarda 1,2 milyar dolarlık giriş kaydedildi.

Bölgesel bazda bakıldığında, ABD'de 10,5 milyar dolarlık çıkışların görüldüğü, ancak gelişmekte olan piyasalarda 500 milyon dolarlık net giriş kaydedildiği rapor edildi.

Editör: Burhanettin Ercuman