Borsa İstanbul açıkladı bu hisseyi alırsan satamazsın!

Borsa İstanbul SAYAS hissesini 16 Kasım tarihine kadar  brüt takasa aldı. Hissede daha önce olan açığa satış ve kredili işlem yasağı da bu tarihe kadar uzatıldı.

Borsa İstanbu'un hisseyle ilgii KAP açıklaması şu şekilde;

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında SAYAS.E paylarında 17/10/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 16/11/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Dev Aracı Kurum Otomotiv Hissesi 360 TL Olacak Dedi! Dev Aracı Kurum Otomotiv Hissesi 360 TL Olacak Dedi!

Brüt Takas Tedbiri Nedir?

Borsa İstanbul’da kimi zaman çok yüksek meblağlarda ardı ardına yapılan alım ve satım işlemleri hisselerdeki oynaklığı (volatilite) artırarak, yatırımcıların zarar etmesine neden olabiliyor. Borsa İstanbul bu sorunun önüne geçebilmek adına bazı zamanlarda hisse senetleri özelinde “brüt takas uygulaması” gerçekleştirir.

Brüt takas uygulaması, satın alınan hissenin aynı gün içerisinde satılmasını engeller. En erken (T+1) bir gün sonra satılabilir. Yani aynı gün içerisinde brüt takasta bulunan hissede al-sat yapılamaz.

Satışı yapılan hissenin tutarı ile aynı gün içerisinde brüt takasa tabi olan bir hisse senedi en erken bir gün sonra (T+1) alınabilir hâle gelir. Diğer yandan bu tutar ile brüt takasa tabi olmayan bir hisse senedini aynı gün içerisinde alabilirsin.

Brüt takas uygulamasına konu olan hisse bir gün sonra satılabildiği için satışın gerçekleşeceği takas tarihinde hesabında satış emrini karşılayacak miktarda hisse senedinin bulunması gereklidir.

Editör: Nida Türk